Hyviä huonoja koneita, tyyppivikoja, isoja remppoja?
Löysin yhden melkein kaksisataa sivua pitkän ketjun jota en mitenkään kerkeä lukea kokonaan... Kiitos!
http://www.autohuoltomobiili.fi/bg-huoltopalvelut/Robertx kirjoitti:Kyllä sitä harkita rohkenee. Kunhan katsoo , ettei ole neste- öljyvuotoja. Jarrulevyt tai palat todennäköisesti kuluneet vaihtorajalle. Ei ole kallis vaihtaa. Tärinä johtunee kieroista tai ruostuneista levyistä.
Kannattaa tuosta topicista lukea lisää Insigniasta : http://www.opelclubfinland.fi/viewtopic ... 5&t=118399
Oletettavasti noilla kilometreillä on ahtoputki, pyöränlaakerit ja egr- jäähdytin vaihdettu.
Automaattivaihteiston öljyt kannattaa vaihtaa. Suomen olosuhteet vastaavat raskasta käyttöä, eli suositus on vaihtaa laatikon öljyt n. 80 tkm välein. Vaihto kannattaa tehdä ns. huuhteluvaihtona , jolloin lähes koko öljymäärä vaihtuu. Laatikon öljynvaihto ei kuulu valmistajan normaaliin huolto-ohjelmaan.
Tästä en ole kuullutkaan, minkälaisia oireita aiheuttaa, tiputtelua, hajua?Rak kirjoitti: Korkeapainepumpun stefat dieseleissä saattaa tihkua, stefaa saa mitoilla laakerikaupasta.