Elikkäs, vectrassa sellanen ongelma, että pätkii käydessä ja ajaessa todella rajusti. Itsellä olis sellanen mielikuva että pätkii ajonestoa päälle ja pois.
Ongelma alkoi, kun käytin tyhmyyttäni autossa toisen samanmoisen vekkulin ohjausboksia, jonka jälkeen vaihdoin kuitenkin vanhan takaisin. Auto käytettiin juuri metroautolla moottorinohjausjärjestelmän ja ajonestolaitteen uudelleenohjelmoinnissa, ei mitään vaikutusta.
Antaa vikakoodit "Ajonestolaitteelta ei signaalia tai signaali virheellinen", sekä EVAP venttiilin alijännitteen koodin, myös lambda on pimeä, ei mitään eloa.
Metrolla sanoivat ettei vika ole ohjausboksissa, eikä todennäköisesti myöskään ajonestolaitteessa, kun ne on ohjelmoitu toimimaan nyt keskenään. Voiko EVAP venttiilin toimintahäiriö, tai rikkinäinen lambda vaikuttaa polttoaineensyöttöön siten, että ajon aikana tavallaan "sammuttelee" autoa jonka takia nykii. Onko muilla ollut samanmoista vikaa?
- Epätoivoinen ja kyllästynyt korjaamaan
Vectra B -99 16xel pätkii
Re: Vectra B -99 16xel pätkii
Puola? Tulppakansi?
Vectra B X25XE Sport -98, Vectra A C25XE CDX -94 ja Ascona C C20NE Irmscher Sprint -87 (projekti)
Vuokraan V6-jakohihnanvaihtotyökalusarjaa
Vuokraan V6-jakohihnanvaihtotyökalusarjaa
Re: Vectra B -99 16xel pätkii
Mulla oli aiemmin samanlainen auto joka pätki pariin otteeseen ja en muista että kummallakaan kerralla olisi vikavaloa sytyttänyt.
Ensin egr jumitteli ja sitten yhdessä tulpanjohdossa oli katkos.
Ensin egr jumitteli ja sitten yhdessä tulpanjohdossa oli katkos.
-
Laakkonenn
- 'Agila'
- Viestit: 3
- Liittynyt: 27 Huhti 2016, 12:25
Re: Vectra B -99 16xel pätkii
Justiin vaihdettu uusi puolakansi kun kävi eka kolmella kun ei saanu kipinää. Itellä palaa vikavalo, välillä vilkkuu. Kaikenlaiset ehdotukset tervetulleita, vaihdetaan koko tekniikka vaikka osa kerrallaan jo se siitä on kiinni. Täytyy muuten tuota egrää tutkia vielä. Pätkii siis polttoaineensyöttöä. Kiitos teille!
Re: Vectra B -99 16xel pätkii
Noissa isommissa koneissa toi oire viittais kovastikin kampuran anturiin, mutta siitä jäis kyllä koodi. Mutta se tekee just sellaista et kesken ajon saattaa "sammua" hetkeksi ja taas palautua. Toisaalta mun mielestä ainakaan aiemmissa versioissa (mulla on ollut Astran '95 X16XEL jossa avain oli palasina ja siru irrallaan) se ei kaipaa ajoneston tietoa, tai sitä sirua ainakaan kuin käynnityshetkellä. Sille riitti kun siru oli sen aikaa lähellä että käyntiin lähti. Sitä en toki tiedä, kaipaako se jotai signaalia ajonestolaitteelta koko ajan, mutta sirua se ei ainakaan kaivannut.
Monta Astraa, Vectraa, Corsaa on ollut ... Ooppelista siirrytty Saabbeliin.
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
-
Laakkonenn
- 'Agila'
- Viestit: 3
- Liittynyt: 27 Huhti 2016, 12:25
Re: Vectra B -99 16xel pätkii
Okei.. Miten mahdollisena pidätte ohjausboksin toimimattomuutta?


