Terve.
Vectrassani ilmeisestikkin egr venttiili pitää omituista ääntä kaasuttaessa ja silloin kun sammutan virrat autosta. Ihan kuin olisi hammasrattaiden tai moottorin välissä hiekkaa tai jotain muuta vastaavaa. Ajattelin venttiilin irroittaa ja katsoa näenkö mitään poikkeavaa. Olen kuullut että venttiili on jollainlailla jäähdytysneste kierron yhteydessä. Pitääkö paikkaansa? Ja jos on niin paljonko tuota nestettä valuu ulos?
Vectra C Z22YH Egr
Re: Vectra C Z22YH Egr
Noin 1.5 litraa sieltä nestettä tuli kun alkuviikosta omani irroitin pudistusta varten, mutta rattaat näkee kun irroittaa sen musta suojan siitä päältä eikä silloin käsittääkseni nesteet tule ulos.
Re: Vectra C Z22YH Egr
Kiitos vastauksesta. Avasin sen ylemmän osan missä rattaat näkyy eikä rattaissa näkynyt mitään poikkeavaa tai kulumaa. Tarvii siis irrottaa venttiili ja hakea jäähdytysnestettä.
