Astra H nykii

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
jasum
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 21 Heinä 2010, 23:35

Astra H nykii

Viesti Kirjoittaja jasum »

Astra 1.9 cdti -06, ajettu tällä hetkellä 100tkm

Ostettiin auto maaliskuussa ´10. Autoon just oltiin vaihdettu egr-venttiili. Pari kuukautta saimme ajaa oikein mukavaa ajoa, kunnes helatorstain lämpien helteiden jälkeen alkoivat ongelmamme. Auto nykii, kuin pumppaisi kaasujalkaa, kerran tai muutaman kerran peräkkäin kiihdytyksen jälkeen kun päästää hieman kevyemmälle kaasulle ja sit painaa kaasua. Auto on käynyt huollossa jo useamman kerran. Autolla siis myyjän takuu 20tkm/6kk.

Softa on päivitetty, moottorin parametreja säädetty. Lisäksi egr-venttiilin toimintakunto on testattu. Vieläkin nykiminen jatkuu ja jotenkin se tuntui liittyvän lämpimiin ilmoihin enemmän ja enemmän silloin kun auto oli seissyt suoraan auringossa. Tuntui että tehotkin olisivat myös hieman laskeneet. Sitten tulikin mieleen ilmamassamittari. Vaihdoimme moottorin ilmanputsarin ja yritimme samalla putsata ilmamassamittaria itse hieman, mutta kunnolla emme onnistuneet kun emme päässeet itse lankaa putsaamaan. ja sen jälkeen tulikin moottorin koetauluun valo ja saimme virhekoodin joka liittyi ilmamassamittariin. Se sitten vaihdettiin liikkeessä. Tuntui että olisi tullut tehoja lisää ja nykiminen loppui... hetkeksi noin vajaa kaksi viikkoa selvisimme ihan hyvin. Ehkä parin viikon aikana oli muutama vaisu nyintä tullut mutta ei sellainen voimakas jota oli aikaisemmin esiintynyt, mistä olisimme huolestuneet. Nyt nykiminen tuntuu samanlaiselta kuin ennen ilmamassamittarin vaihtoa. Voiko olla että mittari olisi ollut viallinen tai voiko olla että huoltoliikkeessä olisi laitettu vanha osa kun kyseessä on kuitenkin myyjän omatakuu??

Kokemuksia muilta, onko esiintynyt vastaavanlaista nykimistä tai ongelmia ilmamassamittarin kanssa, kiitos!
tokval
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 01 Loka 2013, 20:18
Paikkakunta: Oulu

Re: Astra H nykii

Viesti Kirjoittaja tokval »

Alkuperäinen kirjoittaja ei ole näköjään paikalla ollut sitten vuoden 2010, mutta osaisikohan joku muu avittaa tässä.
Itselläni on samanlainen farkkuastra vuosimallia -08 ja vika aikalailla identtinen. Nykiminen liittyy selvästi kuumaan ilmaan, pakkasilla sitä ei esiinny ollenkaan.
Alkuperäisellä kirjoittajalla vaikuttaisi vika liittyneen tuohon ilmamassamittariin. Liekö se mistä vikaa kannattaisi alkaa haeskelemaan, summassa ei uutta viitsisi ostaa kun on kuitenkin kohtuu hintava osa kyseessä.
Fantti93
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 02 Kesä 2016, 21:34

Re: Astra H nykii

Viesti Kirjoittaja Fantti93 »

Oletko kokeillut ottaa vikakoodeja ylös pedaalitestillä?
Voisi antaa suuntaa ainakin.
majuva
OCF Member
OCF Member
Viestit: 353
Liittynyt: 14 Loka 2009, 06:40
Paikkakunta: vihti

Re: Astra H nykii

Viesti Kirjoittaja majuva »

Vikakoodien luvulla kannattaa aloittaa ja laittakaahan niitä paikkakunta tietoja noihin tietoihin niin apua koodien lukuun yms. voi löytyä helpommin ;)
Inex partners oy paikalla mutta ei läsnä :)
Nykyiset:insignia st -18 1.6cdti 209tkm
Astra k -16 1,4T 193tkm
Entiset insignia 09 418tkm ja x määrä ooppeleita :bonk:
sis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 26 Maalis 2008, 23:02
Paikkakunta: Bergen

Re: Astra H nykii

Viesti Kirjoittaja sis »

Onkos tästä autosta tarkastettu kolmossylinterin suuttimen liittimen tiukkuus.Väljä liitin aiheutti nykimistä ja pudotti lopulta suuttimen pois pelistä.Mulla on C Vectran Z19DTH:sta mennyt väljiksi nyt myös 2- ja nelossylinterien liittimet ja nyki kunnes tänään kiristin liittimet pohjaan nippusiteillä.Mitä lämpimämpi ilma niin sitä pahemmin nyki myös tuo.Kannattaa tarkistaa jollet ole jo sitä tehnyt.Tuntuu olevan perusvika näissä moottoreissa tuo kolmosen liitin.
Vastaa Viestiin