Moottorista puuttuu selkeästi vetoja ja kuluttaa normaalia enemmän.Alle 2000rpm on kuin polkisi tulpatonta mopoa.Sen jäkeen vetää ja kiihtyy muttei niinkuin ennen putken vaihtoa.Tasakaasulla,alle 2000 kierroksilla myös nykii hieman jota ei tehnyt ennen pakoputkiremonttia(3 syl suuttimen liitin on vaihdettu joten ei johdu siitä).Egr on vaihdettu pari kuukautta sitten jo uutena viallisen tilalle eikä nykiminen ole samanlaista kuin se aiheutti.
Auto oli eilen katsastuksessa ja papereissa ei ole mitään vikakoodeista mutta ilmeisesti savutusarvo(lukee vain "mitattu pakokaasu" norjaksi) on 1.3 joka on käsittääkseni DPF:lle todella korkea.Ei tullut tänään kokeiltua minkälainen paine putken päähän syntyy kun kädellä tukkii enkä enää lähde parin vitutuskaljan jälkeen sitä tekemään.Pakokaasuja sieltä tulee kyllä pihalle mutta savua ei liiemmin näy.
Jossain topikissa hieman samanlaisia oireita(tehottomuus,kohonnut kulutus) aiheutti alipainvuoto joita täytyy tutkia huomenna.
Olen omistanut auton kaksi vuotta enkä ole kertaakaan täydellä varmuudella havainnut regenerointia joten mikähän taunus tuota vaivaa?
Kylmii se mahdollisuus jonka luin vanhasta topikista,että ensin tukkeutui DPF ja sitten hajosi turbo.Olisiko tuo vuotava pakoputki tehnyt sen ettei ole regeneroinut ja siksi pöttö tukkoinen?Tänään ajoin n.100km matka-ajoa(60-85 km/h) koneen lämpöjen ollessa mittarin mukaa 85-90 joten olisi luullut regeneroivan jos on tukossa vai onko jo ton pöntön laulut laulettu.
Ennenkuin joku vastaa,että lue vikakoodit niin ei ole sitä mahdollisuutta.Vikakoodilukija(iCarsoft OP II) on tulossa vasta ensi viikolla.


