Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Terve
Mitä mukavaa mahtaa tapahtua movanon koneessa, kun jakohihna napsahtaa poikki ajossa?
Vuosimalliltaan 2005 ja 2,5 koneella...
Tuleeko täysi koneremontti, männissä reiät yms mukavaa?
Jos ollenkaan sama kone mitä vivarossa niin kaverilla kävi samalla tavalla ja ensin luultiin,että täys remppa tietossa kansi irti ja kaikki venttiilit ehjiä yms.. Vasta kasaus vaiheessa huomattiin nokka-akselin keinujen kiinnitys pulttien korkanneen eli olisko joku ns.sulake jos venat ottaa mäntiin kiinni? Helicoil kierteet paikalle --> kasaan ja auto toimi normaalisti.
Opel Manta B -77
Opel Corsa A -87 1.2 S
Opel Zafira B -06 Z20LER
On kakspuolikkaisiin venttiileitäkin vaihdettu. Kannattaa tarkistaa ekana alapyörän kunto, sen vaihtaminen tarkoittaan melkeimpä moottorin irrotusta(ketjupyörien päällä oleva kansi pitää irrottaa). Jos remmistä on hampaat lähteny niin se viittaa kuluneeseen pyörään.
Ja jos suuttimien päällä ei ole muovisuojusta niin heti laittaa kunnon ruosteenliuottimet muhimaan koloihin.
Rak kirjoitti:On kakspuolikkaisiin venttiileitäkin vaihdettu. Kannattaa tarkistaa ekana alapyörän kunto, sen vaihtaminen tarkoittaan melkeimpä moottorin irrotusta(ketjupyörien päällä oleva kansi pitää irrottaa). Jos remmistä on hampaat lähteny niin se viittaa kuluneeseen pyörään.
Ja jos suuttimien päällä ei ole muovisuojusta niin heti laittaa kunnon ruosteenliuottimet muhimaan koloihin.
*
Niin joo, sen verran tosiaan tarkennuksena, että remmi ei mennyt poikki vaan hampaat oli lähtenyt 10-15cm matkalta...