Asconaan tuplat

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
TM
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 93
Liittynyt: 13 Heinä 2002, 03:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TM »

Niin, että paljonko C-asconan 1.6s koneesta jossa tällä hetkellä on noin 90-100hp saisi tehoa tuplilla? Sopiiko/kannattaako 1.6:seen laittaa 1.8:n kansi? Hyviä vinkkejä ton koneen piristykseen voi myös kertoo..
ProStreet
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2165
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ProStreet »

pelkät tuplat lisäävät tehoa n 10hv mutta ne ovat isomman jatkovirityksen yksi edellytys ts jotta voisit virittää paljon tarvitset tuplat tai säädettävän läppärunkoruiskun
TM
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 93
Liittynyt: 13 Heinä 2002, 03:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TM »

Mites tuo 1.8 kannen soveltuvuus tohon koneeseen?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Miksi siihen pitäisi vaihtaa isomman koneen kansi? Isommassa on todennäköisesti isommat palotilat, jolloin puristussuhde laskee -> vähemmän tehoa. Tietysti jos turboa olet laittamassa niin silloinhan puristusten laskeminen on jopa toivottavaa :smile:

Muuten kannen kyllä luulisi sopivan SH:n päälle, kun lohkot ovat samaa perua eikä porauksessakaan isoa eroa tainnut olla.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Thevpp
'Senator'
'Senator'
Viestit: 375
Liittynyt: 20 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: city of oulu.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thevpp »

juu kyllä se kansi passaa siihen, en muista nyt palotiloja että pitikö sitä höylätä vai ei mutta ei se paljosta ole kiinni!
Vastaa Viestiin