Astra J tärisee jarrutettaessa

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
jaakkomi
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 31
Liittynyt: 04 Tammi 2016, 08:33

Astra J tärisee jarrutettaessa

Viesti Kirjoittaja jaakkomi »

Onko kellään ollut samanlaisia ongelmia ja Astransa kanssa ja oletteko saaneet asian korjattua millä lailla?

Historia:

4/2016 auto alkoi tärisemään voimakkaasti aina jarrutettaessa.
Syy: jarrulevyt ja palat kuluneet edestä ja takaa
korjaus: Uusien jarrulevyjen ja palojen asennus eteen ja taakse. Jarrulevyt Motonetin tarvikeosia

7-8/2016 auto alkoi taas tärisemään jarrutettaessa. Loppua kohti tärinä jo niin voimakasta, että moottoritie nopeuksissa ei tehnyt mieli kovaa jarruttaa
Syy: Jarrulevyt (edessä) vinossa
korjaus: Jarrulevyjen vaihto eteen (en vaihtanut jarrupaloja samalla). Tällä kertaa menin ostamaan tarviketorilta jarrulevyt eteen (tarvikeosana)

9/2016 auto alkaa taas tärisemään jarrutettaessa. Tärinä ei vielä kovin suurta, mutta pahoin pelkään, että kohta ratti väpättää ihan kunnolla..

Onko noissa jarrulevyjen metalleissa (lujuus, lämpölaajeneminen ym ym.) ominaisuuksissa eroja. Alkaa usko loppumaan, kun vähän ajan päästä ollaan taas lähtöpisteessä. Muuttuisiko tilanne ollenkaan jos viimeinkin ostaisin levyt alkuperäisosina? Olen seurannut noiden levyjen kuumenemista ajossa ja jarrujen laahaamisesta vääntyminen ei johdu. Normi ajon jälkeen olen silloin tällöin levyjä kädellä kokeillut ja levyt ei niin kuumia ole, ettei kättä pystyisi niissä pitämään.

Minkäänlaista tärinää ei ole havaittavissa, kun jarruja ei paina..
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7597
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Re: Astra J tärisee jarrutettaessa

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

Osta alkuperäiset.
Halvat tarvikkeet on pehmeää metallia, jotka vääntyvät lämmetessään -> alkavat täristämään.

Ei se välttämättä tarvitse kuin yhden reippaan jarrutuksen tai jarruttamalla alamäkeen ja tarvikelevyt on kierossa.
Älä osta halpaa. Tulee vain paha mieli..
Teksti 1| Teksti 2 | Teksti 3 | Teksti 4
jaakkomi
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 31
Liittynyt: 04 Tammi 2016, 08:33

Re: Astra J tärisee jarrutettaessa

Viesti Kirjoittaja jaakkomi »

Näinhän se varmaan on. Halvalla ei näköjään saa hyvää. Sen verran voin puolustukseksi sanoa (ettei uunona ihan pidetä :oops: ), että toka kerralla olisin alkuperäislevyt vaihtanut, mutta kaupassa niitä ei hyllyssä ollut ja tiedossa oli 1000km ajoreissu. Tärinä oli silloin jo niin paha ettei viitsinyt lähtä kokeilemaan tien päälle.
Rak
'Senator'
'Senator'
Viestit: 823
Liittynyt: 13 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Re: Astra J tärisee jarrutettaessa

Viesti Kirjoittaja Rak »

Onko napa putsattu kunnolla levyjen vaihdon yhteydessä ettei siellä ole hökälettä välissä?
Meneekö molemmat puolet mutkille vai vain toinen?
KTN
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 111
Liittynyt: 28 Elo 2015, 12:15

Re: Astra J tärisee jarrutettaessa

Viesti Kirjoittaja KTN »

Jarruosien kanssa ei ehkä voi vetää ehdotonta rajaa alkuperäis/tarvikeosien suhteen. Monet liikkeet myy tunnettujen valmistajien laatutavaraa, eikä toisaalta autotehtaat taida itse jarrulevyjä valmistaa? Oma mielipiteeni on, että halvatkin levyt on suoria, ja sellaisina pysyy, jos ne asentaa ehdottoman suoraan puhdistetuille pinnoille. Jarruosien kanssa ei sinänsä kannata säästellä, ja palojen laadussa on tutkitusti eroja. Jarrujen laahaus ja jumittaminen on myrkkyä mille tahansa levylle.
Iro
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 2247
Liittynyt: 13 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Astra J tärisee jarrutettaessa

Viesti Kirjoittaja Iro »

Eihän satulat jumita?
VW Golf 1.4 TSI -17, VW Passat Variant 2.0Dti -15 , Ex: C-Vectra Caravan Z18XER -06 , Ex: Astra G CC Z16XE -03, Ex:G-Astra Caravan Sport-01 Z22SE, Ex:F-Astra Caravan Sport-94/95 C18XEL, Ex:G-Astra Caravan Elegance-02 Z16XE, Ex:F-Astra Caravan -96 X16SZ
jaakkomi
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 31
Liittynyt: 04 Tammi 2016, 08:33

Re: Astra J tärisee jarrutettaessa

Viesti Kirjoittaja jaakkomi »

Navat on puhdistettu huolellisesti ja asennuksessa on käytetty kuparitahnaa. Satuloiden ei pitäisi jumittaa, sillä normiajon jälkeen levyt eivät hohkaa punaisina, vaan niissä pystyy kättä pitämään..
Vastaa Viestiin