Ohjaustehostimen ilmaus

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Rizla^^
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4993
Liittynyt: 13 Loka 2010, 16:16
Paikkakunta: Kokkola

Ohjaustehostimen ilmaus

Viesti Kirjoittaja Rizla^^ »

Senatorin c26ne moottori ja sen ohjaustehostin. Eli ei mikään sähkönen romu.

Miten tuo oikeaoppisesti ilmataan? Nostin keulan ilmaan, avasin tehostinöljysäiliön korkin ja löin auton käyntiin ja rupesin veivaamaan renkaita ääriasennosta ääriasentoon

Ei helpottanu ohjausta yhtään.

Huomasin että simpukassa on ilmaruuvi jota avasin myös ja taas ohjaamoon kääntelemään renkaita ääriasennosta ääriasentoon varmaan 20 kertaa.. Edelleenkään ohjaus ei keventyny yhtään..

Ilmasinko jotenki väärin tätä systeemiå vai miten se kuuluu tehdä??

Oliszollu kiva käyä pikku testilenkillö autolla mutta ohjaus niin jäykkä ettei tahtonu ees kaksin käsin jaksaa veivata rattia (iso auto, ei hammastanko-ohjausta ja ratti mallia pieni)

Ja jos joku sanoo että kyllä senaattorilla voi ilman tehostintski ajaa hyvin nii tämä moottori/tehostinpaketti ei oo senatorin keulalla ...
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Ohjaustehostimen ilmaus

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

Tommonen tehostin ilmautuu niin että rattia laidasta laitaan pyörittelemällä se pitäs vatkautua kuntoon.

liekkö letkut lysymyssä tai putket litussa jos ei ilmaudu tai sitte väärinpäin tms asnuusvibaa. Eikai toi muuten oo mahollista.
Avatar
hukka
OCF Member 2019
Viestit: 554
Liittynyt: 28 Loka 2010, 17:54
Paikkakunta: iisalmi

Re: Ohjaustehostimen ilmaus

Viesti Kirjoittaja hukka »

minkäs keulilla toi on ja minkä simpukalla ?

onko simpukassa sähkö ohjaus venttiili kyljessä jos on niin koitappa syöttää virta ja maa sinne ainakin mulla commossa kestää syöttää jatkuvaa virtalukontakaa (simpukka kylläkin omega b:stä)
Omega B v6 3,0 vm-97autom. sedan
Ex:calibra 4X4 b235 vm-92 projekti
Ex:commodore a 4d 3.0+m112 vm-67 310hv 460Nm
Rizla^^
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4993
Liittynyt: 13 Loka 2010, 16:16
Paikkakunta: Kokkola

Re: Ohjaustehostimen ilmaus

Viesti Kirjoittaja Rizla^^ »

Senatorin moottori admiralin keulalla. Simpukassa ei mitään "herkkuja"

Sen verran selvitetty että tyhjäkäynnillä ei tehosta mutta jos pikkusenkaan kaasulla nostaa kierroksia niin heti alkaa tehostaa ja ajossa tehostaa normaalisti paitsi sitte ku siirrytään hitaaseen ajoon että suurtapiirtein tyhjäkäynnillä ollaan niin ei tehosta.

Tehostin sökö?
Vastaa Viestiin