käyntihäiriö, tyhjäkäyntimoottri, mikä??!! ratkes imuvuoto

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
kippari
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 61
Liittynyt: 19 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja kippari »

laitoin sitä korrekin vedenpoistajaa iteasiassa just viimetankkauksella et senki pitäs olla kunnossa. jakopyörän puolen ajotus onko kohillaan? ei mitään hajuu mut ei kai se nyt ihan naps muutu? ku toi onkelma tuli yhessä yössä.. seossuhteisiin liittyvään alkaa täs kallistuun nyt.. mut huomenna noi uudet hilut kii ja taas sulkeutuu osa mahdollisuuksista pois :grin: mut yks kerrallaan näitä joutuu säätään
Avatar
Undertaker
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5381
Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Undertaker »

niinhän se on. Ellei sit menis jonnekki jossa ois Boschin testeri. Löis diagnostiikka liittimeen kii niin sais tarkat tiedot mitä tapahtuu ja missäki. Mut kokeile niitä uusia vermeitä mitä tapahtuu...

Tosta jakohihnasta. Voihan se mennä ihan murtosekunnissa et napsahtaa muutama pykälä pois ja liikahtaa. Mut sillä hihnalla ei kyllä kauaa sit ajella. Uskoisin et oisit jo jääny tien päälle :smile: Mullaki oli raketista yläpään jakopyörä kulunu niin paljo et oli kokojan ajotus pykälän myöhässä tai etuajassa. Ei saanu enää kohilleen. Nyki vittumaisesti ja ei ollu vetoja. Pikku mäessäki piti pykältää pienempää et pääs mäen päälle.

http://www.opelclubfinland.net/forum/vi ... 25&forum=4

Ja tossa oli et ku tarkastutin sytytyksen ajotuksen...en jakopään.(huomaa mahoton replyjen tulva :smile:)


<font size=-1>[ This Message was edited by: Undertaker on 2004-02-05 19:15 ]</font>
juha777
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 183
Liittynyt: 06 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Turku/lemu

Viesti Kirjoittaja juha777 »

polttoainesuodattimen jäätyminen tai tukkeutuminen testataan näin -> 5vaihde silmään ja kauhee vedädättäminen, silloin on polttoaine puolella suurin imu/paine kun moottori tekee täysillä töitä ja silloin pitäis nykii tai vast.

tyhjäkäynyti moottori testataan näin -> anna auton käydä tyhjä käynnillä ja rutista moottorille menevä letku tukkoon tai ota johto irti ja seuraa vaikuttaako tyhjä käyntiin.
kippari
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 61
Liittynyt: 19 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja kippari »

imuvuotolöyty ihan vahingos... eli se paksu michelin ukkoletku oli vähän juuresta halki, otin sen pois ni soli ihan hapero ja halki sieltä poimuista eli vika saatto olla siinä... eli tältä erää kiitos mut ehkis palaillaan taas kohta jos ei tolla häivy... mut taas YKS vika lisää löyty... tuttu korjaamon jamppa vaihto siihen hihnan just syksyllä ja katto kaikki sinne liittyvät ku viimeks rempattiin tota pikku osuman jälkeen


<font size=-1>[ This Message was edited by: kippari on 2004-02-05 20:10 ]</font>
kippari
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 61
Liittynyt: 19 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja kippari »

se oli siinä... kiitokset neuvoista tällä erää.. uus letku vaan tilalle ku toi liimattu ei kauaa kestä mutta kaikki osat mitä vaihdettiin oli sen tarpeessa joten taas matka jatkuu..
Vastaa Viestiin