Vectra b kuskin ovi ei aukea

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Spirit_
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 115
Liittynyt: 29 Loka 2010, 15:47

Vectra b kuskin ovi ei aukea

Viesti Kirjoittaja Spirit_ »

Joo elikkä vectra b -99 kuskinovi ei aukea sisä eikä ulkokahvasta. Ovi menee lukkoon/avautuu kaukosäätimestä, napista ja avaimella, joten ongelma lienee vivustossa. On tehnyt tätä muutoman kerran aiemminkin, mutta ovi on avautunut normaalisti kun on tullut seuraavan kerran autolle. Sen jälkeen ovi on toiminut muutoman kuukauden aina normaalisti. Nyt vaikuttaisi lopullisesti jumittuneen. Saako ovipahvin irti hajottamatta sitä? Onko näissä jotain tyyppivikaa tuossa vivustossa?
Spirit_
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 115
Liittynyt: 29 Loka 2010, 15:47

Re: Vectra b kuskin ovi ei aukea

Viesti Kirjoittaja Spirit_ »

Sain ovipahvin irti ja höyrynsulkumuovin. Vivut vaikuttaa toimivan kuten kuuluukin, joten lienee lukkojuminut. Saako tuota ovea mitenkään auki särkemättä lukkoa, vai pitääko lukko hajottaa?
rgs1
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 08 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: Vectra b kuskin ovi ei aukea

Viesti Kirjoittaja rgs1 »

Olisiko takalukkotila kuitenkin jäänyt päälle? Siis se kaksi painallusta kakesta, silloinhan sisäkahva putoaa pois pelistä? Mutta tämän päällä ollessa sisäpuolen lukitusnappia ei saa ylös, joten ehkä turha arvaus.
Spirit_
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 115
Liittynyt: 29 Loka 2010, 15:47

Re: Vectra b kuskin ovi ei aukea

Viesti Kirjoittaja Spirit_ »

Tuskin on tuplalukkotila päällä. Ongelma alkoi kun yritin kaupan pihassa tulla autosta ulos. Ovet ei siis olleet lukossa kun ongelma alkoi. Ovi aukeaa ja menee lukkoon normaalisti tai ainakin se lukitusnappi liikkuu normaalisti. Lukitusnappi liikkuu siis normaalisti kun ovet lukitsee/avaa avaimella, kaukosäädöllä tai nupista vetämällä. Vaikka ovi on nupin asennusta päätellen auki ei ovea saa auki, kokeilin myös vetää sisäoven avaus tangosta ovea auki, mutta ei se siitäkään halua avautua. Tangot tuntuvat liikkuvan normaalisti kun sisä/ulkokahvasta vetää, mutta kahvat ei ihan aukea niin pitkälle kuin normaalisti.

Huomenna taidan ottaa poran käteen ruveta poraamaan lukkomekanismia sisältäpäin, että pääsee käsiksi lukon sisällä oleviin vipuihin. Tilasin jo uuden lukon englannista, kun sieltä sai sopuhintaan uutta alkuperäistä osaa.
Vastaa Viestiin