Astra G 2.0 dti Y20DTH Nokkaketjun kiristin/suuttimien tiivisteet

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
P.joensuu
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 27 Syys 2016, 07:43

Astra G 2.0 dti Y20DTH Nokkaketjun kiristin/suuttimien tiivisteet

Viesti Kirjoittaja P.joensuu »

Oon Vaihtamassa suuttimien tiivisteitä niin täytyykö nokka-akseli nostaa ketjultansa pois vai pystyykö vaihtaa pelkät nokka-akselin laakeripukit irroittamalla ja pystyykö ketjun pitämään kireällä niin ettei kiristimen säätö muutu?. Jos nokka-akseli täytyy ottaa pois kuinka ketjun kiristin toimii kyseisessä mallissa?
Avatar
seero
'Senator'
'Senator'
Viestit: 834
Liittynyt: 08 Huhti 2010, 20:05
Paikkakunta: oulu

Re: Astra G 2.0 dti Y20DTH Nokkaketjun kiristin/suuttimien tiivisteet

Viesti Kirjoittaja seero »

Ota vaan laakeripukit ja jätä ketju rattaalle. Varovasti nostaa nokka-akselia nii suutinsillat mahtuu hyvin välistä ..pikkusen meisselillä kampeaa ja nitkuttaa nii ne lähtee. Ensin vähän ylöspäin ja sitten ulos sinne päin minne pa-putket tulee.Ite laitoin varulta nippusiteellä ketjun kiinni rattaaseen jos sattuis jostai syystä pyörähtää.
Ja kaiketi oot vaihtamassa juurikin niitä suutinsillan ja suuttimen välisiä tiivisteitä koska suuttimiahan ei saa ylös nokka-akselia irrottamata.
Vectra B Sport 2.2 Y22DTR 2002, Vectra B 2.0 X20DTH 1998, Vectra B 2.0 X20DTL 1997, Astra F 1.7 TD 1997
Jos tämä ei nyt lopu niin se saa luvan jatkua.
Rak
'Senator'
'Senator'
Viestit: 823
Liittynyt: 13 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Re: Astra G 2.0 dti Y20DTH Nokkaketjun kiristin/suuttimien tiivisteet

Viesti Kirjoittaja Rak »

Ite oon ain käyttäny kepin pois niin ei tarvi yläimusarjaa/ ruiskutusputkia irrottaa.

Kiristimessä ei ole räikkää, joten ketjun löysälle pääsy ei haittaa. Kiristimen pystyy pyörittelemään irti kannesta ilman ongelmia.
Kannattaa toki muistaa että se nokkaketju voi hypätä toisesta päästäkin.
Vastaa Viestiin