Ajoneuvona Opel Vectra C vm.2006 Z18XE farmari..ajettu 178tkm ollut viime aikoina sähköissä enemmän ja vähemmän ongelmia.
-Mittaristo meni elokuussa täysin pimeäksi..ei toiminut mittarinvalot ja koko mittari täysin mykkä..ajovalot, puhaltimet ym. toimi normaalisti. Ajelin n.50km, jonka jälkeen painoin vauhdissa trippimittarin painiketta, mittari heräsi heti toimintaan, pelannut sittemmin ok.
-Polttimoita palaa / saa vaihtaa mm. kuskinpuoleinen lähiajovalo, kuskinpuoleinen takavalo (ulompi) ja rekisterikilven valot ja kuskinpuoleinen etuvilkku (vaatii puskurin toisen pään osoittaisen irroittamisen). On vaihdettu välillä liikkeessä ja varaosaliikkeen polttimoita itse (aina ei ole jaksanut itse puuhastella). n. 2kk ja ko. polttimot taas vaihto kunnossa. Tänään vaihdoin takapolttimon, oli polttimon kannan nasta / kosketinpinta "hävinnyt", uusi poltin ja taas palaa normisti.
-Keskuslukko ei aina avaa kuskinpuolen ovea, nyt taas toiminut n. 1kk normisti, korjaantui itsekseen.
-takaluukun lukko / mikrokytkin reistasi miltei koko kesän, syksyllä ehdin purkaa ja putsata liittimet ja öljytä lukon, taas pelaa
-käynnistys ongelmaa.. muutama päivä sitten kuului vaan naks naks, startti ei pyörinyt. Virrat ok ja valot ym. Lähti kuitenkin hetken kuluttua käyntiin startatessa normaalisti. Toimi illan, aamulla taas naks naks, vaikka oli tolpassa ja pakkasta vain -5. Virrat taas ok. valot, radio, puhallin ym. Ostin uuden akun, sama vika jatkui, ei startannut. Heitin vanhan akun kiinni. Painelin releitä ja sulakkeita konehuoneessa ja sisällä ja mittariston nappeja, kääntelin virta avainta hiljaa ja nopeammin, keskuslukkoa päälle / pois, akun kiinnikkeiden silmämääräinen tarkistus. Muutamia starttaus yrityksiä vanhalla akulla..käynnisty. Ajelin n.100km. Toiminut sen jälkeen muutaman päivän ok.kilsoja 200-300 ja kymmenkunta käynnistys kertaa ei ongelmia. Startin solenoidi tai joku mystinen vika?
-kesäälä vilkutteli / poltti hetkittäin välillä luistonestonvaloa..tässä mallissa aina päällä, ei kytkintä. Nyt ollut koko syksyn ok ja luistonesto pelaa normisti.
Tulee mieleen ihan ajat italiaanoilla tai ranskattarilla, joskus muinoin. Onko kellään kokemusta samanmoisista ongelmista? Mikään vikavalo ei pala (paitsi polttimon valo mittaristossa, kun lähiajovalo taas palanut)
Joko pitäisi päivittää vectra-> insigniaan..

