Hehkutus

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
raimokä
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 15 Kesä 2011, 21:49

Hehkutus

Viesti Kirjoittaja raimokä »

Moi autoni on 1,9 cdti 150 hp -05. Auto ei hehkuta missä vika.
Missä/mikä sulake. Mikä rele. Lähtee kylmänä huonosti käymään, joutuu pitkään starttaamaan.
Lämpimänä ok. Muu vika?
hhatevala
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 123
Liittynyt: 03 Loka 2007, 15:07

Re: Hehkutus

Viesti Kirjoittaja hhatevala »

Minun opelissa oli samat ongelmat, vaihdetiin hehkut (jotka oli ihan loppu), mutta ei tullut kuntoon. Vaihdettiin hehkun rele mutta ei tullut vieläkään kuntoon. Rele akkukotelon kyljessä (tai vähän sen alapuolella) moottorin puolella. Lopulta huomattiin että johdon jatkoliitos (piilossa imusarjan kätköissä) oli irti. Sen jälkeen alkoi toimia hienosti.
Sulakkeita on kai kaksi, toinen akkukotelossa olevan iso sulake ja toinen sulakerasiassa, kuskin puolella kojelaudan sivussa, näkee luukun kun avaa oven.
raimokä
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 41
Liittynyt: 15 Kesä 2011, 21:49

Re: Hehkutus

Viesti Kirjoittaja raimokä »

Moi1 Hehkut tarkistettu ei vikaa, hehkuttaa! Vika voisi olla polttoaine puolella!? Jatketaan harjoituksia! :banghead:
I-T-R
'Senator'
'Senator'
Viestit: 317
Liittynyt: 21 Tammi 2016, 20:50
Paikkakunta: Susiraja

Re: Hehkutus

Viesti Kirjoittaja I-T-R »

Kannattaa ainakin injektorit tarkastaa. Testerillä pitäisi nähdä suihkutusmäärän korjausarvot, tai sitten voi tehdä injektorien ohivuotomittauksen mittalasien avulla.
Vastaa Viestiin