Astra G 1,6 2002 häiriövalo max 3500rpm

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
tnurkkal
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 05 Tammi 2017, 14:45

Astra G 1,6 2002 häiriövalo max 3500rpm

Viesti Kirjoittaja tnurkkal »

Hei

Tätini Astra rupesi temppuilemaan sytyttäen aina aikajoin häiriövaloa. Samalla moottori meni ilmeisesti limb home tilaan ja se ei kiertänyt kuin 3500rpm. Kun valot laittoi päälle, sammui konsolin keskellä oleva infonäyttö. Samoin radio lakkasi toimimasta.

Luimme vikakoodit ja liittyivät kaasupolkimeen sekä bensapumpun releeseen(tämä vika ohitettu jo aikaisemmin)

Täälläkin olleita keskusteluja luettuani arvelin vian olevan ecussa. Tilasin briteistä käytetyn, mutta tarkastetun ecu kitin.

Osat vaihdettuani totesin saman vian olevan edelleen päällä. Häiriövalo syttyy hetken ajamisen jälkeen ja kierrokset rajoittuvat tuohon 3500rpm. Mittariston valot toimi ja infonäyttö sammuu edelleen kun valo kytkimen laittaa pois nolla-asennosta.

Luin juuri vikakoodit manuaalisesti ja ne olivat 0325, 0400, 0230, 1540, 1530. Kaksi viimeistä viittaa vikaan ilmastoinnissa, jota autossa ei ole.

Vika ei ilmeisesti ollut ecussa, koska tarkastetulla eculla täsmälleen samat oireet, toki hieman eri vikakoodit(jos sain ne oikein).

Osaisiko kukaan neuvoa mistä jatkaa vien etsintää.
anders1234
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 03 Joulu 2016, 18:53

Re: Astra G 1,6 2002 häiriövalo max 3500rpm

Viesti Kirjoittaja anders1234 »

Kyllä käyntiviat vaikuttavat joko kaasuläppäkotelon tai polkimen häiriöiltä. Vikakoodin vilkkuminen voisi johtua myös egr:n oikuttelusta. Maajohtohäiriöt valo-ongelmiin vai mitä tai muuhun johtovikaan?
tnurkkal
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 05 Tammi 2017, 14:45

Re: Astra G 1,6 2002 häiriövalo max 3500rpm

Viesti Kirjoittaja tnurkkal »

Terve

Kiitos vastauksista.

Hieman tarkennusta. Häiriövalo ei vilku vaan syttyy aina kun autolla on ajettu vähän aikaa ja sammuu hetkeksi kun käyttää virrat pois päältä.
ovc2z22yh
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1149
Liittynyt: 23 Elo 2016, 12:22
Paikkakunta: Tre

Re: Astra G 1,6 2002 häiriövalo max 3500rpm

Viesti Kirjoittaja ovc2z22yh »

P0400: Exhaust gas recirculation (EGR) system – flow malfunction
Onko EGR tulpattu tai tukossa ja takkuilee?
Pystytkö lukemaan live dataa STFT/LTFT (fueltrim)?
Vastaa Viestiin