astra j 1.4 turbo 140hp imu kun ottaa öljytikun pois.
-
crossijaba
- 'Kapitän'

- Viestit: 69
- Liittynyt: 02 Tammi 2011, 17:04
- Paikkakunta: helsinki
Re: astra j 1.4 turbo 140hp imu kun ottaa öljytikun pois.
omassa autossa ei ole siellä putken kyljessä venttiiliä 1.6 on rakennettu erinlailla täysin kuin 1.4
Re: astra j 1.4 turbo 140hp imu kun ottaa öljytikun pois.
Kun otin venttiilikopan pois niin purin myös sen kalvoventtiilin siitä mikä oli rikki. (Lähti auki ruuvarilla kampeamalla, tiedoksi jos joku haluaa yrittää korjata kalvoa polkupyörön sisäkumilla...) Se kalvo oli niin ajan hapertamaa gummia, että menee nyppimällä muruiksi. Ongelma on yksinkertaisesti vääränlainen materiaali tässä paikassa. Sitten kun tuollaisen hapertuneen kalvon taakse sattuu vähän kovempi paine, niin räpsähtää rikki.
Re: astra j 1.4 turbo 140hp imu kun ottaa öljytikun pois.
kalvon tohon saa erikseen ostettua. Eri asia saatko sen auki neen, että se on vielä kasattavissa.
Re: astra j 1.4 turbo 140hp imu kun ottaa öljytikun pois.
Oliko siis normaalia, että puhaltaa öljytikun reiästä? Sain vikakoodin p0170 päälle. Pitäisikö vielä koittaa nollata irrottamalla akkukenkä, että tuleeko koodi uudelleen? Kuinka pitkäksi aikaa pitää irrottaa, että nollaantuu?
-
1,2sorsa
- OCF Member 2024

- Viestit: 15008
- Liittynyt: 12 Huhti 2014, 19:56
- Paikkakunta: Keski-pohjanmaa
Re: astra j 1.4 turbo 140hp imu kun ottaa öljytikun pois.
Jos nostaa tikun käydessä niin vetää sen kautta ilmaa ohi massamittarin ja P0170 tulee seurauksena.
EL-50448 ja op-com keskipohjanmaa
-frontera B, corsa B,E, Vectra C. Meriva OPC
-frontera B, corsa B,E, Vectra C. Meriva OPC
Re: astra j 1.4 turbo 140hp imu kun ottaa öljytikun pois.
Kiitos vastauksesta, selitin aikaisemmin varmaan vähän huonosti. Eli koodi tuli päälle jo aikaisemmin. Tutkin vähän, missä vuoto voisi olla ja koska venttiilikopan päällä olevasta venttiilistä ei tuntunut puhallusta, eikä viheltänyt tai muuten tyypillisesti oirehtinut, kokeilin nostaa öljytikkua. Ja imusarjassa olikin ylipainetta ja puhalsi/vihelsi oikein kunnolla aukosta. Vaimo sanoi, että nyt vikavalo oli sammunut, enkä ole ongelmaa sittemmin ehtinyt tutkia. Mahdollisesti tuossa oli vain joku niistä kahdesta muusta huohotusventtiilistä jäässä tai jumissa. Huomenna vaimo lupasi lähteä autolla vähän kauemmas, jollei vikavalo syty uudelleen.
