Kiitos jo etukäteen, tuetämätöntä auttaneille.
Astra G Devil eyes ongelma
Astra G Devil eyes ongelma
Nyt loppuu omat sähkömiehen taidot. Siis Astra G:n toisen Devil eye -umpion ledisarja on pimeänä. Olisiko täällä ystävällismielinen henkilö joka osaisi kertoa, että mikä tuo pieni musta boxi on umpion sisällä, johon tulee ja lähtee keltainen ja valkoinen johto? Johdot jatkavat boxista ledisarjaan. Ilmeisesti jonkinlainen virranmuunnin tms., saatan olla tietämättömyyttäni täysin hakoteillä. Siihen asti tulee normi reipas 12 V, mutta sen jälkeen on hiljaista. Mikä tämä boxi siis on ja saakohan sellaisia jostakin komponenttialan liikkeestä?
Kiitos jo etukäteen, tuetämätöntä auttaneille.
Kiitos jo etukäteen, tuetämätöntä auttaneille.
Re: Astra G Devil eyes ongelma
Ootko koittanu kääntää napaisuutta?
VECTRA C1 CARAVAN 2.0T "Stage 1" -05
Re: Astra G Devil eyes ongelma
Juu, oon koittanu monenlaista. Ne kyllä toimivat ensin, mutta sit kuskinpuoleine alkoi himmetä ja sytty aina välillä, nyt täys pimeys. Vika ei siis oo johdotuksissa. Epäilen vahvasti sitä pientä boxia umpion sisällä, mutta ku tietäis mikä se on ja saako jostain vastaavia. Mut kiitos vastauksesta!masa_ kirjoitti:Ootko koittanu kääntää napaisuutta?
Re: Astra G Devil eyes ongelma
Oireet on samat kuin työpaikan jäätelöbaarin kylmätiskin led-valoissa
Siinä 1/3 ledeistä toimii aina ja loput 2/3 tekee just tuota ... joskus palaa kunnolla, joskus palaa himmeänä. Oon kerran korjannu tuon, sieltä oli yksinkertaisesti kahden led-nauhan välillä kylmäjuotos. Toisinsanoen, sullakin voi se boksi jopa toimia mutta jostakin syystä ledeillä asti menee ilmeisesti vain plussa, miinus on poikki. Jostakn syystä se maa kiertää kuitenkin niin, että tuokin saa ne palamaan himmeinä.
Monta Astraa, Vectraa, Corsaa on ollut ... Ooppelista siirrytty Saabbeliin.
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00

