Nopealla etsinnällä en vastaavaa lirpaketta löytänyt, joten pahoitteluni mikäli jotain kulunutta aihetta uudelleen avaan.
Auto on 220tkm ajettu 2001 Astra G 2.2l bensakoneella. Ongelma syntyi, kun lämmintä moottoria uudelleen käynnistäessä moottori sammahti ja uudelleen startatessa käynnistyi vaivoihin ikään kuin olisi käynyt rikkaalla ja kastellut tulpat. Käynnistyi kuitenkin. Tämän jälkeen tyhjäkäynti oli jonkin aikaa n. 2000 kierroksen kohdalla, kunnes moottorin vikavalo syttyi ja kierrokset "humpaavat" tyhjäkäynnillä tasaisesti n. 900-1100 alueella.
En ole moisia vikoja juuri kohdannut, joten ihmeissäni asiaa kyselen. Anturivika? Jotain nestettä paikassa missä ei tulisi olla (alipaineputket tms.)? Mielläni roplaisin itse kuntoon mikäli mahdollista.
Kiitoksia!


