Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Tuollainen vastaava Astra tuli ostettua parilla satkulla.
Seissyt parkkipaikalla ~3kk, ollut vanhalla papalla, muuten hyvässä kunnossa, mutta eipä lähtenyt käymään niin hinattiin pois kuitenkin. Uusi akku ja laturi vaihdettu. Tosin akku oli kuitenkin suht loppu, mutta ei apuvirrallakaan edes luvannut, eikä hinatessakaan.
Moottorivikavalo palaa kun kääntää virrat päälle ja jossain kohtia tais vilkkuakkin muutaman kerran.
Onko jotain tyyppivikoja mistä lähtis ongelmaa purkamaan?
Pargaspoliisi kirjoitti:Tuollainen vastaava Astra tuli ostettua parilla satkulla.
Seissyt parkkipaikalla ~3kk, ollut vanhalla papalla, muuten hyvässä kunnossa, mutta eipä lähtenyt käymään niin hinattiin pois kuitenkin. Uusi akku ja laturi vaihdettu lähiaikoina kuulemma. Tosin akku oli kuitenkin suht loppu, mutta ei apuvirrallakaan edes luvannut, eikä hinatessakaan.
Moottorivikavalo palaa kun kääntää virrat päälle ja jossain kohtia tais vilkkuakkin muutaman kerran.
Onko jotain tyyppivikoja mistä lähtis ongelmaa purkamaan?
Hörähtää Aerostartilla, eli kipinää tulee, mutta ei pysy käynnissä kyllä. Startatessakin bensa haisee kun sitä eilen yritettiin käymään käymään ostotilanteessa.
Oliskohan se tuo ajonesto ja jos, niin miten se nollataan? Ei tuossa mitään näyttötaulua ole/painikkeita numeroina kabiinin puolella etc.. Vai jos ajonesto, niin lakkaako silloin kipinäkin?
Avaimessa on siru, jonka virtalukon ympärillä oleva tunnistin tunnistaa. Jos ei tunnista, niin silloin vikavalo vilkkuu, eli ajonesto on päällä. Vikavalon palaminen virrat päällä on normaalia. Jos mukana tuli toinen avain, niin kokeile sillä.
Ja jos vikavalo ei ole vilkkunut missään tilanteessa, niin vika ei ole ajonestossa.
Kyllä se jossain vaiheessa vilkkui, kun renklasi virtoja päälle/pois. Meinasin, että kyllähän se tuon moottorivikavalon kuuluukin palaa kun laittaa virrat päälle, mutta eikös sen kuuluisi sammua hetken päästä virtojen ollessa päällä. Noh.. Ihmettelen huomenna lisää.
Pargaspoliisi kirjoitti:Kyllä se jossain vaiheessa vilkkui, kun renklasi virtoja päälle/pois. Meinasin, että kyllähän se tuon moottorivikavalon kuuluukin palaa kun laittaa virrat päälle, mutta eikös sen kuuluisi sammua hetken päästä virtojen ollessa päällä. Noh.. Ihmettelen huomenna lisää.
Joissain dieseleissä sammuu. Bensavehkeissä palaa niin kauan kuin virrat päällä.
Oli eri koneella, eli 1.8 16V mutta kuitenkin. Kampuran anturi kun oli sökönä, pitkällä sahauksella sain auton aina käyntiin. Joskus tuossa yhteydessä se ajonestokin heräsi, eli vikavalo vilkkui. Kerran jopa kävi niin että vikavalo jäi vilkkumaan vaikka lopulta sainkin auton käyntiin ... toisin sanoen, mulla oli lopulta auto käynnissä vaikka vikavalo ilmoitti ajonestosta Noissa 1.6-koneissa bensapumppu lähtee käyntiin vasta kun kone pyörii, joten jos se bensa haisee, ja sitä todistettavasti tulee niin silloin kyllä pitäis tuo kampuran anturikin olla kunnossa. Se kun antaa toisaalta kipinällekin signaalin. Jokatapauksessa, kyllä mä ekana ihan strobolla varmistuisin kipinästä ja letkuja irroittelemalla bensan saannista.
Monta Astraa, Vectraa, Corsaa on ollut ... Ooppelista siirrytty Saabbeliin.
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00