Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Mun ihana ( ) vekkulini vm. 2004 ja ajettu just 150tkm ulisee vain silloin kun painaa kaasua; heti kun päästää kaasun ulina loppuu seinään.
Vaihdettu: vas. pyörän laakeri, vaihdelaatikko sis öljyt, koiranluut, jousenyläpään laakerit, levyt ja jarrut putsattu ja hiukan hiottu (kokeilu mieles auttaako), öljyt ja suod, ilman suod, nokkaketju ja apulaitehihna.
Tänään juuri raplasin auki vaimolle tulevaa 2.5 V6 Omegaa - kiljui kuin olisi laakeri hirttänyt taikka hihna tms , alkoi milloin missäkin kohtaa ja saattoi voimakkaalla kaasun polkaisulla loppua hetkeksi . Nyt on jakopää auki ja vika kohde on vesipumppu - ensimmäistä kertaa tämmönen käsissä - takertaa mutta ei laakerista vaan siipipyörän taakse on akselin tiivistyksestä pursunut kumiainesta ja takertaminen selvästi liian piukasta kumin ja metallin yhteydestä . Tosiaan nyt kädessä pyörittäen se ääni alkaa jo - kuulemma pumppua ei ole vaihdettu viime remmin vaihdon yhteydessä / ei klappia ei laakeri vikaa , vain tuo laajentunut stefa taikka kumitiiviste , mikä lie aiheuttanut onko nesteen joukossa seikkaillut ööliä ?
Ja tokihan huusi ilman ajoakin .
Seppo
Hylättyjen Omega B1/B2 mallien turvakoti / Laitetaanpa nimeksi Omega Ranch , Ostetaan HALVALLA tai otetaan talteen B1 ja B2 omega romutusuhan alaista osaa tapauskohtaisesti . Aihioiden määrä TJ 17 Omegaa -yleensä V6