Eikö kukaan muka tiedä minkä muun auton satulat pystyis omegaan laittamaan? H astrassahan on satulassa myös käsijarru mutta noi on sattuneesta syystä aika pienet. B5 audissakin on käsijarru satulassa ja varmaan on aika monessa muussakin mutta missä? Jos jollain sattuis käsijarrullisia satuloita oleen niin vois mittailla muutamat mitat joita mää vaikka voin verrata bomegan satuloihin.
Melkein joka merkiltähän noita kässäri satuloita löytyy,tosin monessa jo sähköinen.
Tän hetkiseen käyttis b omegaan vois melkein askarrellakin,vaikka ajattelin kyllä hydrauli kässärin laittaa,mutta kattoo nyt.Mitään erikoistahan tuommosessa ei pitäisi olla jos metallityökalut pysyy käsissä.
?! kirjoitti: 12 Helmi 2019, 19:58
Melkein joka merkiltähän noita kässäri satuloita löytyy,tosin monessa jo sähköinen.
Tän hetkiseen käyttis b omegaan vois melkein askarrellakin,vaikka ajattelin kyllä hydrauli kässärin laittaa,mutta kattoo nyt.Mitään erikoistahan tuommosessa ei pitäisi olla jos metallityökalut pysyy käsissä.
Mulla kävi mielessä et jos sais käsijarrun ensin sinne satulaan ja sen jälkeen sitten ihan vaijerikäyttönen pystykahva alkuperäsen kaveriks.
Vain 20mm on jo aika paljon,mutta ei sillä niinkään merkitystä lienee kun ilmeisesti Omegan levyä tarkoitus kuitenkin käyttää?
Ranskalaisten takalevyjä tuskin kukaan haluaa ruveta sovittamaan yhtään mihinkään.
Tuonne Omegan levyn tilalle jotain muuta laitettaessa ei välttämättä kauhean moni sovikkaan(?)
Mulla A Omegassa evo mitsun lancerin brembo satulat(ei siis kässäriä näissäkään) ympäriinsä ja takana jonkun 9-5 kyrpiksen 300mm levy,siitä joutui hieman rälläköimään "rumpu"osuutta jotta meni paikoilleen.Hakusessa oli joku 320-330mm levy,mutta ei oikein nopealla aikataululla löytynyt mitään "helpposovitteista".
Omegan levyä olis joo tarkotus käyttää. 10mm ero siinä kitkapinnan korkeudessa ei varmaan haittaa mitään jos satulan vaan saa sivusuunnassakin laitettua fiksuun asentoon. Jotain 900:sen etusatuloitakin mietin kun niissähän on kanssa käsijarru.