1,2sorsa kirjoitti: 19 Helmi 2020, 22:34
Hienoa. Mutta aika paljon on tavaraa on edessä jos jakopäätä tekee? Tuo imusarjaan tuleva ahtoputken toteutus on kyllä hieno
Nyt on pakko kysyä että mitä väliä?
Noku 60tkm välein joutuu tekemään jakopään
Aika harvalla ahdetulla harrastemotilla kyllä saa tuommoisen välin saavutettua.
Kävin mittomassa irrallista kampuraa, ja kyllä se kaulojen väli on ihan takuulla 66 astetta. Elikkä syttyväli on todellisuudessa tasan 120 joka pytylle.
Astra-F MV6 -94
Muut kulkineet: Audi A4 2.0TFSI Quattro -13, BMW 116i -07, Honda CBR600F -89
Wesku79 kirjoitti: 20 Helmi 2020, 20:08
Kävin mittomassa irrallista kampuraa, ja kyllä se kaulojen väli on ihan takuulla 66 astetta. Elikkä syttyväli on todellisuudessa tasan 120 joka pytylle.
Stuke kirjoitti: 19 Helmi 2020, 20:43
Selvisi syykin miksei moottori ollut luovuttanut ihan kaikkia viimeisiä tehoja vaparina. Ooppelin v6 on vähän erikoinen ja jotain aavistelinkin oudosta sytytysjärjestyksestä. Tässähän pitää sytytyksen ja ruiskutuksen välit olla 0-114-240-354-480-594 asteina ja mulla oli ennen 0-120-360-480-600. Toi johtuu ihan sylinterien välisestä kulmasta. Ecun päivitys ja oikeet arvot niin rupesi käyntikin olemaan erilaista.
Onko tämä ihan varma asia? Mun mielestä kampiakselilla kiertokankien kauloissa on tuo 54 asteen lohkokulma huomioitu niin, että vastakkaisten pyttyjen kaulat on 66 astetta eri linjoissa. Eli suomeksi sanottuna yläkuolokohdat olisi tasan 120 asteen jaolla. Nyt ei ikävä kyllä ole valmiiksi koottua alakertaa, että voisi asian varmistaa.
Tähän minäkin päädyin. Mulla oli ecu päivittämättä ja kysyin DTAlta neuvoja. He on joskus tehneet kartat Swindonin tekemään v6 kutoseen. Ilmeisesti siinä on eri kampura ja siitä johtuen sain väärää tietoa sieltä
Pitkään en ole tehnyt tälle mitään, mutta nyt sain inspiraation aloittaa ajotietokoneen päivityksen.
Näyttö on edistynyt ja testailut jatkuu autossa. Asennusta varten tein vanhan ajotietokoneen mukaan 3d mallinnoksen ja 3d tulostutin kehyksen. Kehykselle tuli hintaa 7 euroa. Arduino + Can shield ja kellomoduuli meni vanhan ajotietokoneen sisään.
En tajunnut näyttöä valitessa että mittariston pleksi heijastaa takaisin, joten täytyy kokeilla jossain vaiheessa eri näyttöä.
Wesku79 kirjoitti: 28 Maalis 2021, 02:06
can-shield lukee siis obd-koodia oletan? Löytyikö täysin valmis softa arduinoon, vai pitikö itsekin räätälöidä?
Lukee can väylää ja DTAn omaa dataa. Siinä on omat suht yksinkertaiset viestit. Semivalmis softa löytyi arduinoon ja siitä oli käyttökelposta ehkä puolet. Näytössä on kaikki muut omaa, paitsi ikonit ja opel kuva on netistä.
Osa korin osista oli hukkunut jonnekin kun tallipaikka vaihtui ja tilasin uudet alvadilta. Kuvasta tosin jo hetki aikaa ja nyt on vilkutkin paikallaan.
Leimaa varten piti käydä dynossa ja sieltä tuli 295 hp ja 428nm pienillä paineilla ja ahtopaineen ohjaus pelkästään hukkaportin jousella. Mystisesti oli nokka-akselin asentotunnistin kuollut juuri dynopäivänä. Kuitenkin ajamalla dynoon ja takasin.
Seuraavaksi moottorin öljyvuodot kuriin, nokka-akselin asentotunnistimen vaihto ja katsastukseen.
Tänään määräaikais- ja muutoskatsastettu etanolille ja turboille. 217kW otteessa. Hauskasti tän auton otteessa on omamassa 1480 kg joten aika tehokkaan moottorin saa tarvittaessa leimattua.
Edelleen vuotaa öljyä. Öljy valuu moottorin ja vaihteiston välistä.
Vaihdettu venttiilikopan tiivisteet joissa nurkissa liimat, öljypohjan tiivisteet, kampiakselin stefa, kytkimen työsylinteri, huohotinloota, imusarjan tiivisteet ja öljyntäyttökorkki. Öljyn jäähdytin näyttää kuivalta. Huohotus menee öljyn erottimen kautta keräyssäiliöön ja sieltä ilmanputsariin. Mistähän mahtaa vielä vuotaa?
Tarkistin myös vaihteiston öljyt ja sieltä tuli aika isoja metallinpalasia. Vaihdoin varuiksi toisen vaihteiston.