Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
ongelmana on ollut temppuileva ruisku 2.0e koneessa ja ajattelin korvata sen mahdollisesti kaasarilla, minkähän mallisia kaasuttimia on ollu 2litran cih koneissa aikoinaan? vai kannattaisko hommata tuplakaasarit? tuskin kulutus ainakan tosta 12l/100 enää paljon kasvais. Koneessa on suht jyrkkä nokka.
Jos sulla on joku sairaan jyrkkä nokka siinä niin sitä ruiskua on aika vaikea saada toimimaan kunnolla. Mutta kyllä se katunokalla pitäisi saada pelittämään. Itse en viittisi enää ruveta kaasareitten kanssa pelleilemään, vaan koittaisin saada ruiskun pelittämään. Mikäs siinä ruiskussa sitten mättää? Nimimerkillä ihan riittävästi Weberin 44IDF tuplien kanssa taistellut.
Ongelmana on ollu nykiminen kun vedättää 3:sta isommilla vaihteilla n. 3000rpm--> niin, ruuvasin tänään sitä kaasuvivuston rajotin ruuvia, siinä on joku säädettävä välysjuttu ja nykiminen loppu melkein kokonaan.