Terve,
Itsetoiminen takaluukku toiminut hyvin auton omistajuuden ajan n. 2v., mutta nyt 1 päivä Lapissa n. 8 asteen pakkasessa hyydytti avautumisen. Ensin aukeni puoliksi noin 900km ajon jälkeen ja sitten ei oikein millään. Käytin kylläkin pesussa ennen lähtöä ja tuon koko matkan 900km pölytti kevyttä lunta ja sitä oli varmaan takaluukun joka välissä.
Meneekö rikki, kun varovasti lyön kiinni manuaalisesti? Jotenkin olen sen saanut nyt auki auton, takaluukun ja avaimen nappeja painelemalla, mutta ärsyttävä vika, jos ei enää menisi kiinni tai ei saisi auki.
Voiko vaihtaa tavallisiin manuaalipumppuihin, jos siis ei saisi kuntoon? Minulle on ihan turha peli ja vie aikaa odotella luukun hidasta avautumista. Kotona tallissa voin alkaa tutkia, mutta täällä tien päällä ei oikein huvita. Jonkinlainen pieni ääni/niksaus taitaa kuulua, kun painaa avautumispainiketta.
Insignia farmari 2013 takaluukku
-
jukkap1000
- 'Kadett'

- Viestit: 18
- Liittynyt: 21 Elo 2019, 13:18
Re: Insignia farmari 2013 takaluukku
Oliko vain lunta tai jäätä painona tms., mutta siitä se sitten alkoi itsestään toimia:)