2012 1.4 bensa automaatti Zafira Tourer nykii USEIMMITEN(eli ei ihan aina), kun esim parkkiksella ajaa hissukseen, tai pakittaa ruutuun, tai liikennevaloissa seisoo "D" päällä.
Nykimisellä tarkoitan noin 1-3 sekunnin välein tapahtuvaa lyhyttä, noin sadasosasekunnin pituista nykäystä jostain laatikosta/turbiinista mistälie. Ihankun auto haluaisi lähteä eteen tai taaksepäin tänä aikana, riippuen onko R- vai D-vaihde päällä.
Edellinen omistaja sanoi, että on tehnyt tuota jo pitkään, tiedä sitten.. Ilmeisesti laatikon öljyt on lähiaikoina vaihdettu. Ja tämä siis loppuu kun vauhtia on tyyliin yli 5km/h. Mikä avuksi?
Zafira Tourer 2012 1.4 automaatti nykii
-
1,2sorsa
- OCF Member 2024

- Viestit: 15008
- Liittynyt: 12 Huhti 2014, 19:56
- Paikkakunta: Keski-pohjanmaa
Re: Zafira Tourer 2012 1.4 automaatti nykii
Jos tuo tulee ihan selkeästi laatikosta eikä P asennossa tuota tee niin tekisin huuhteluvaihdon laatikkoon. Usein laatikon oireita tulee normaalin öljynvaihdon jälkeen kun koko tilavuus ei vaihdu ja laatikosta lähtee epäpuhtauksia liikkeelle.
Huuhteluvaihdon jälkeen nollaisin opitut arvot laatikosta
Huuhteluvaihdon jälkeen nollaisin opitut arvot laatikosta
EL-50448 ja op-com keskipohjanmaa
-frontera B, corsa B,E, Vectra C. Meriva OPC
-frontera B, corsa B,E, Vectra C. Meriva OPC
Re: Zafira Tourer 2012 1.4 automaatti nykii
Joo tosiaan ei p-asennossa tee sitä.