Terve.
Kyseessä 1990 vm. Opel Kadett E 1.6i-cat, moottorikoodi C16NZ. Kerron hieman taustatarinaa mitä tapahtunut.
Auto toimii kesäajossa pääsääntöisesti ja talvet seisoo pihalla. 2024 keväällä autoa lähdettiin sitten käynnistämään ja hyvin käynnistyikin vaan siitä se alamäki niinsanotusti alkoi.
Auto kävi hetken nättiä tyhjää ja hetken päästä sammui - kuin olisi tukehtunut ja tämän jälkeen ei käynnistynyt enään ollenkaan. Pienen tutkinnan jälkeen huomasimme, että kipinä on kokonaan kadoksissa ja autoon ostettiin uusi puola ja virranjakaja ja auto saatiin käyntiin ja kesäksi ajoon. Kesällä auton käyttö oli yhtä tuskaa. Auto starttasi todella kauan ja vasta viimeisillä akun voimilla saattoi lähteä käyntiin. Jos auton sai käyntiin niin toimi kutakuinkin hyvin, mutta kuumalla koneella ei tykännyt pysähdyksistä ja tyhjäkäynnillä yritti sammua liikennevaloihin tms. Vaihdettiin vanha jakajan kansi, koska "uusi" oli jotain pehmeää muovia ja vanha oli kovempaa muovia. Samalla vaihdettiin tulpan johdot ja tulpat ja samalla katsottiin ennakot strobolla. Ennakot olivat melko pielessä ja jonkun postauksen mukaan tehtiin säätö, elikä ecun liittimestä vikatilaan ja ennakon säätö. Ja kas kummaa, auto alkoi käymään hyvin, vaan se ei riittänyt. Ennakot pyöri hieman ympyrää, näin jälkikäteen mietittynä täysin terveellisesti vaan kokemattoman silmille ei näyttänyt normaalilta. Jostain sain idean kokeilla vanhaa syttykampaa jakajan sisään ja siitä se varsinainen alakmäki alkoi. En tajunnut ottaa akunnapaa irti vaihdon ajaksi ja koko auto sekosi täysin. Vanhalla syttykammalla ei käynnistynyt ollenkaan ja laitoin takasin syttykamman mikä "uudessa" jakajassa oli paikallaan. Auton tyhjäkäynti sekosi täysin ja alkoi tuottaan järkyttävästi missfiree ja poltti putkessa. Autoon vaihdettiin käytetty ecu jonka numerot ei täysin täsmännyt edellisen ecun numeroihin mutta auto alkoi toimimaan sillä jotenkin. Enään vikana on vain se että moottori ei pidä kaasusta ja ennakot ei pysy paikoillaan.
Tilanne nyt:
Auto seisoi jälleen talven ja asentaja itsekkin sai pitää pientä hermolomaa ja ollaan jälleen palattu Kadetin kimppuun. Eli auto käynnistyy normisti, tyhjäkäynti ryypyn jälkeen putoaa nätisti oikeisiin lukemiin ja pienellä kaasulla kierrokset nousee normaalisti. Jos kuitenkin antaa yhtään raskaampaa kaasua niin kone tärisee/ suorastaan jytisee voimakkaasti ja tuntuu kuin yrittäisi tukehtua. Myös strobolla katsottuna ennakot käynnistäessä pomppaa jopa plussalle jykk puolelle monta astetta ja kaasulla ennakot pyörii eykk:n puolella ympyrää eikä millään malta asettua mihinkään. Ainoastaan tyhjäkäynnillä ennakot pysyy asetetussa -10° eykk.
Autoon on nyt vaihdettu: Ecu, Pa pumppu, puola, jakaja, jakajan kansi, tulpat, tulpan johdot, kaikki suodattimet, suutin, kaasuläpän tiivisteet.
Tulossa on vielä täydellinen tiivistesarja ja ideana oli vaihtaa kansinahka, koska vuotaa nätisti öljyä kannen välistä ja näkisi samalla miltä sisällä näyttää.
Oma epäilyksemme heittää edelleen ECU vikaan, koska kyseessä oli käytetty ecu ja ecun numerot ei täysin täsmänny edellisen ecun numeroihin. Tilasin jonkun käytetyn ecun ebaysta jossa numerot täsmää täysin auton vanhaan ecuun. Nyt on mietinnässä vielä tehdasuusi virranjakaja briteistä.
Olisko kenelläkään heittää omaa veikkausta viasta?
Ymmärtääkseni näissä aikoinaan oli ihan luonnollista, että ecut kärventyivät tuon tuosta ja niitä sai vaihella vähän väliä. Tuntuu vain näin itsestä hurjalta voiko yksi syttykampa pistää koko softan niin sekaisin että autosta tulee käytännössä käyttökelvoton.
Oma kysymykseni onko missään päin suomea ecun testiräkkiä noin vanhalle eculle?
Osaako joku lukea ja todeta niistä mitään?
C16NZ E Kadett ei kestä kaasua
Re: C16NZ E Kadett ei kestä kaasua
Nuo osien vaihdot jota olet tehnyt, ei edellytä akun irroitusta, joten sekoilu ei johdu siitä. Ota kampuran pyörä auki ja tsekkaa jakohihnan alapyörän kiila. Lähes tyyppivika näissä, että se kiila pettää ja jako pääsee pyörähtämään.
Monta Astraa, Vectraa, Corsaa on ollut ... Ooppelista siirrytty Saabbeliin.
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Re: C16NZ E Kadett ei kestä kaasua
Ahaa, täytyypä varmistaa se.
Re: C16NZ E Kadett ei kestä kaasua
Mietin vain, että jos alaratas olisikin siirtynyt, niin se selittäisi kyllä pitkän startin ja missfiren ja ennakon pomppimisen, mutta olisi erikoista jos tyhjäkäynti ja kevyt kaasu kuitenkin toimis. Puoliraskaalla/ raskaalla kaasulla auto vasta alkaa jynkyttään ja tukehtumaan ja ennakot pomppii tässä vasta miten sattuu. Tyhjäkäynnillä kuitenkin ennakko pysyy aika hyvin siinä -10eykk pisteessä.
Re: C16NZ E Kadett ei kestä kaasua
Exälle myin Astran jossa sittemmin ilmeni tämä vika, ja sitähän etsittiin pitkään. Välillä auto toimi ihan ok, välillä täyttä tuskaa ... koska se jako pääsi liikkumaan. Riippunee siitä mitä viimeksi on tapahtunut kun auto on sammutettu tai startattu ... mihin päin se nykäisi sen viimeisen kerran. Jokatapauksessa tämä on asia joka kannattaa ainakin poissulkemisen kannalta tarkastaa.Dartteh kirjoitti: 12 Kesä 2025, 18:06 Mietin vain, että jos alaratas olisikin siirtynyt, niin se selittäisi kyllä pitkän startin ja missfiren ja ennakon pomppimisen, mutta olisi erikoista jos tyhjäkäynti ja kevyt kaasu kuitenkin toimis. Puoliraskaalla/ raskaalla kaasulla auto vasta alkaa jynkyttään ja tukehtumaan ja ennakot pomppii tässä vasta miten sattuu. Tyhjäkäynnillä kuitenkin ennakko pysyy aika hyvin siinä -10eykk pisteessä.
Monta Astraa, Vectraa, Corsaa on ollut ... Ooppelista siirrytty Saabbeliin.
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Re: C16NZ E Kadett ei kestä kaasua
Ehdottomasti, kiitos vinkistä ei olisi tullut kyllä pieneen mieleen moinen. Tosissaan sen toissatalven jälkeen auto käynnistyi kun palmun alta ja sammumisen ja kipinän menetyksen jälkeen alko seuraavana kesänä törkeen pitkät startit.
