levisikö kadetin moottori lopullisesti?
Ostin jokunen kuukausi sitten E- mallin kadetin 1.6S koneella. Vähän aikaa autolla ajettuani huomasin auton syövän tolkuttomasti bensaa. Auto ei missään vaiheessa nostanut lämpöjä ja muuten toimi jokseenkin normaalisti, eikä esim. vesi ja öljy ollut mennyt sekaisin. Laiskakin se oli. Siispä annoin asian olla koska kysymyksessä oli kakkos auto, jolla ei paljon ajettu. Nyt sitten lähdin autolla liikkeelle ja kerkesin ajaa autolla noin parisataa metriä, kunnes se hyytyi. Avasin konepellin ja alta paljastui, että kansi vuotaa: nyt olivat mennyt vedet ja öljyt sekaisin ja kaasuttimesta oli lentänyt suihkuamalla yljyä ulos, ja öljyn seassa oli bensaa ei nestettä. Eli kerkesikö koko kone hajota tuolla matkalla? Ei se varmaan hyvää sille ainakaan ole tehnyt. Vaihdoin autoon kuitenkin öljyt, kokeillakseni toimiiko auto enää ollenkaan. No eipä lähde käyntiin startti kuitenkin pyörittää moottoria ja kun hinattiin auto parempaan talteen kokeilin käynnistää sitä, se kyllä pyörii, mutta ei pysy itse käynnissä. Joten kysynkin voiko olla mahdollista, että autosta olisi kerinnyt hajota vain kansi? Onko tuolla moottorilla enää mitään toivoa, kun olen sen tuohon tilaan päästänyt?
Aloitin nyt tutkimaan tuota moottoria. Koska se on ohc tyyppinen avasin ensin nokka pesän nokka-akseli on hyvässä kunnossa ja kiiltävä ei näkynyt kulumia tai mitään muutakaan erikoista. Kannesta lyötyi möys 16 kiiltävää ja kaunista venttiiliä. Jospa tuosta autosta olisi vain paineet laskeneet tuon kannen takia ja se korjaantuisi vain kansiremontilla. Olisiko mahdollista. Pitää vielä tuo lohko ja männät tarkistaa, kunhan sinne asti urakassani pääsen.
-
havericky
- 'Diplomat'

- Viestit: 3852
- Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Janakkala - Turenki
- Viesti:
1.6S OHC, kaasutin ja 16 venttiiliä. Joku nyt ei kyllä täsmää tässä yhdistelmässä.
Kadetissahan noita ykskutosia dokkikoneita ei ole ikinä ollutkaan alunperin. Joko vaihdettu viritelmä taikka sitten jotain muuta. Mitä?
<font size=-1>[ This Message was edited by: havericky on 2004-03-05 13:59 ]</font>
Kadetissahan noita ykskutosia dokkikoneita ei ole ikinä ollutkaan alunperin. Joko vaihdettu viritelmä taikka sitten jotain muuta. Mitä?
<font size=-1>[ This Message was edited by: havericky on 2004-03-05 13:59 ]</font>
Jos kyseessä on OHC, niin kyllä siinä silloin on vain kahdeksan venttiiliä. Joko irrotit kannen, vai laskeskelitko sieltä nokka-akselikotelon kannen kautta? Et kai laskenut myös hydroja venttiileiksi jos päältä päin laskit?
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Ja ehkä miljoonia v-8:sia, joissa kaikissa yks nokkakeppi.On 2004-03-05 16:23, rekordE wrote:
Älähän nyt pilkkaa, onhan jossain autossa ollu suora 8 keulalla...
Team Grave Digger
Vectra '90 20NE
Vectra '90 20NE
- Undertaker
- 'Diplomat'

- Viestit: 5381
- Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
- Paikkakunta: Nurmijärvi





