vectra gts turbo lastulla?

Keskustelua Opeleista
Trunk
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 22 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Trunk »

Kauppasivat meikäläiselle tuollaista peliä. Ovat kuulemma pistämässä esittelyautlksi tuollaista lastulla piristettyä turboa ja lupailivat yli 200 heppaa. hinta n. 42000€
Auto on tätä ennen seisonut esittelyhallissa, väriltään hieno sininen "turbopaketilla" ja 18" pyörillä.
Mitä mielipiteitä tämä herättää? ja mitenkäs tuo kone, onko se nyt sitten z20let?
Avatar
Ahnuld
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2161
Liittynyt: 16 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Ahnuld »

Tuossa on Saabin turbokone...
Perkeleen hyvä kone pitäisi olla.
Ottavat tuosta koneesta aika paljonkin tehoja ulos Saabeissa, joten tuo 200 on todennäköisesti ihan totta.
Taitaa saada Saabeja ihan uutenakin jo valmiiksi lastutettuna takuun säilyessä.
http://www.saabclub.fi/
Tuolta löytynee enemmän keskustelua noista turbokoneista.
Vielä tarkemmin:
http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=2280
Tuossa on jotain keskustelua BSR:n tarjoamista viripaketeista tuohon moottoriin.

_________________
Astra GSi 2.0 16V -93
Kuva

<font size=-1>[ This Message was edited by: Ahnuld on 2004-03-09 16:13 ]</font>

<font size=-1>[ This Message was edited by: Ahnuld on 2004-03-09 16:15 ]</font>
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Kone ei ole Z20LET vaan se saappaalta lainattu 175-heppainen jonka koodi ei muistu mieleen. Eivät mitään sukua toisilleen nuo koneet.

Tuosta jutustasi ei oikein selvinnyt kuka autoa myy ja kuka sen on lastuttanut ja millä lastulla. Saab on ainakin tarjonnut virilastuja autoihinsa jo jostain 80-luvulta asti, ja jotenkin tuon tekstisi onnistuu ymmärtämään niinkin että siinä voisi olla joku "virallinen" softapäivitys..
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Zeni
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4124
Liittynyt: 24 Loka 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Zeni »

Ota selvää autosta. Onko vain ollut esillä vai esittelyautona. Olen kuullut huonoa juttua esittelyautoista tuttavilta, jotka ovat tuollaisen hairahtuneet ostamaan. Noillehan monesti annetaan kenkää niin paljon kuin vartissa ehditään ihan ensimmäisistä kilometreistä lähtien. Mitään sisäänajoa ei ajeta.
-----Zeni-----
"Aluminum, tastes like fear
Adrenaline, it pulls us near"
Trunk
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 22 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Trunk »

Eli metroautohan tuon myyjä on. On ollut siellä hallissa rekisteröimättömänä, nyt pistävät rekisteriin ja esittelyautoksi, mutta sanoivat että "vain lastusta kiinnostuneille" mitä lie sitten tarkoittaakin,vaikutti vaan hankalalta saada edes koeajoa, myöntyivät kuitenkin parin tunnin lenkkiin kunhan saavat parin viikon päästä lastun kiinni. ja metroauto sen lastun asennuttaa, merkkiä en tiedä. mutta luulisi takuun säilyvän.
Olbe
'Senator'
'Senator'
Viestit: 579
Liittynyt: 01 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Olbe »

juu en kyllä minäkään heti menisi ostamaan esittelyautoa !
tosin täytyy myöntää että eipä niitä hirveästi tule kyllä itekään säälittyä koeajolenkillä :roll:
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1331
Liittynyt: 28 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja »

Tiedä häntä onko sillä niin väliä jos auto on hetken aikaa ollut esittelyautona..

Nykyään "sisäänajo" on joillain merkeillä ohjekirjan mukaan noin 1000km..ja aika monen merkin ohjekirjoissa ei enää edes mainita sanaa "sisäänajo"..eli aikalailla on asiat muuttuneet aikaisemmasta sen suhteen.

Tottahan se on että usein varsinkin tehokkaampia esittelyautoja osa koeajajista polkee aivan surutta..mutta toisaalta lähestulkoon aivan yksi ja sama..takuu kun kuitenkin on voimassa sen 2-3v..merkistä riippuen..enkä muutenkaan usko että autot ihan niin helposti piloille saa poljettua.

Itse ainakin uskaltaisin aivan huoletta tuon esittely-Vectran ostaa..ainakin siinä tapauksessa että lastuttaminen ei ole vienyt takuuta.
Riihis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 115
Liittynyt: 31 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: Porvoo Borgå

Viesti Kirjoittaja Riihis »

Ja vielä kun neuvottelet hinnan sopivaksi kun se kuitenkin on esittelyauto niin osta pois. Itellä oli muutamia vuosia sitten rellu, sen ostin esittelyautona ja hyvin pelas.
Oj
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 136
Liittynyt: 18 Joulu 2002, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Oj »

Kone on Z20NET
gTs2.0
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 26
Liittynyt: 16 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja gTs2.0 »

Hei!
Mielenkiintoista; siis 2.0 turbo lastutettuna esittelyautona. Tuosta koneesta en ole päässyt selville, toisaalta jossain sanotaan, että se on "identtinen" Saabin 9-3SS:ssa olevan 129kW/265Nm koneen kanssa (teholukemat ainakin ovat), toisaalta jossain tiedetään, että Vectran turbo perustuisi Saabin 9-3SS:ssa käyttämään turbomoottoriin, joka puolestaan pohjautuu GM:n 2.2-litraiseen moottoriin, mutta Opel olisi tehnyt siihen jotain modifikaatioita. Itse uskoisin, kun samasta konsernista on kyse, että moottori on sama kuin Saabissa.

Itsellä on ko. auto ollut vajaat 2 kk. Kunhan tulee kuivat kelit, käyn kellottamassa sitkeysarvoja ja vertaan niitä aiempiin turbo-Saabeilla mittaamiini. Vaikka kone tuntuu hyvin vääntävältä ja reagoi hyvin, on tuo lastutus toki ex-Saabistina käynyt mielessä. Lisäksi, jos se ei vaikuta takuuseen, niin sittenhän se kannattaa tehdä, vaikka tälläkin kyllä toimeen tulee.

Jos saat jotain lisätietoa lastutuksesta (miten/millä tehty...) ja siitä, vaikuttaako se takuuseen, voisitko ystävällisesti kertoa siitä tässä. Kiitos!
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

On 2004-03-10 10:03, gTs2.0 wrote:
Itse uskoisin, kun samasta konsernista on kyse, että moottori on sama kuin Saabissa.
Ei se välttämättä ole ihan noin yksinkertaista. Olihan 2,2-litraisesta dieselistäkin molemmilla eri versiot, eroa puristussuhteessa ja moottorinohjauksessa, eli ihan todellisia eroja. Tässä tapauksessa voisi käydä mielessä, että esimerkiksi moottorinohjaus saattaisi olla Opelin kopeloima, esimerkiksi siitä syystä että Saab ei halua kaikkea tekniikkaansa jakaa koko konsernin kanssa, tms. Ihan arvauksena siis vain, eli sanoisin että täysin mahdollista että niissä on jotain eroja, tuskin kovin isoja kuitenkaan.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Janne T
'Senator'
'Senator'
Viestit: 507
Liittynyt: 03 Marras 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne T »

On 2004-03-09 16:17, Zeni wrote:
Ota selvää autosta. Onko vain ollut esillä vai esittelyautona. Olen kuullut huonoa juttua esittelyautoista tuttavilta, jotka ovat tuollaisen hairahtuneet ostamaan. Noillehan monesti annetaan kenkää niin paljon kuin vartissa ehditään ihan ensimmäisistä kilometreistä lähtien. Mitään sisäänajoa ei ajeta.
Porukoiden edellinen saab 9-5 oli tollanen esittely/autoliikkeen vuokra-auto. Ostohetkellä sillä oli ajettu muutama kymppitonni ja meidän aikana tuli ajettua joku 70tkm. eikä mitään heikkoa tehnyt! vuodenvaihteessa se sitten vaihdettiin siinä samassa liikkeessä -04 mallin wagoni 9-5seen, joka sekin oli jonkin sortin esittelyauto (kilometrejä ajettu 4000). Eikä siinäkään ainakaan vielä ole mitään ollut. Tosin molemmat on automaattivaihteisia, eli ei niistä ainakaan kytkintä/voimansiirtoa/vaihdelaatikkoa ole millään voitu paskaksi rääkätä. Eli itellä ei ainakaan epäilyttäis yhtään ostaa tollasta esittelyautoa. uusin saab on muuten 2.0t koneella (liekkö tuo sama pata) ja lastutettu. voin sanoa, että kyllä siinä puhtia ihan mukavasti on!
Zeni
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4124
Liittynyt: 24 Loka 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Zeni »

Tarkoitus ei ollut sanoa että esittelyautot on perseestä,varokaa niitä. Vaan että ota selvää mitä ostat kun ostaa esittelyauton. Varoitettu on. Kyllä se meinasi lyömiseksi mennä kun vanhemmille Vectraa satamasta haettiin ja piti ajaa se autohallille. Aika surutta meinasi myyjä näyttää miten lähtee. Onneksi sanoin/tiesin asiasta. Silloin kun kierrokset valoista nappas 5000rpm sanoin heti että yks satku lisää ja saat tilata uuden auton,hillitti yllättäen menohaluja :roll: Ilmeisesti suurin osa isistä on onnessaan kun kiertää ja kulkee.
-----Zeni-----
"Aluminum, tastes like fear
Adrenaline, it pulls us near"
Avatar
Omenalimu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1865
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Rajamäki

Viesti Kirjoittaja Omenalimu »

Juu esittylykäytössä ja koeajoautossa on eroa. Itsellä on Astra 1.6 joka on ollut esittelykäytössä. ostettaessa siinä oli noin 2000km mittarissa ja nyt 3 vuotta myöhemmin 165tkm ja ongelmia ei ole ollut. Mutta kannattaa olla tarkkana mitä ostaa, varsinkin kun on Turbokoneella ja lastutettu.
Irmscher DTM Edition Coupe -03
Avatar
Omenalimu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1865
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Rajamäki

Viesti Kirjoittaja Omenalimu »

Tuule tässä kyllä elävästi mieleen, kun muutama kuukausi sitten oli mazdan 3 gti koeajossa viikonlopun ei sitä kyllä säälittyä tullut ja viikonlopun keskikulutus oli 18,2litraa sadalla... että kyllähän noi testiautot saa sikaa :smile:
Irmscher DTM Edition Coupe -03
Vastaa Viestiin