Nyt on taas todellinen amathööri (minä) liikeellä ja kaipaa neuvoja.
Autohuollossa sanottiin, että vielä on takajarrupaloissa kulutuspintaa 3 mm jäljellä. Nyt on tilanne sellainen, että ei ole hajuakaan onko se paljon vai vähän. Eli paljonko niissä on uutena? Seuraavaan määräaikaishuoltoon on 11 tkm, mitäs luulette kestääkö siihen asti (riippuu tietenkin paljonko jarruttaa) vai pitääkö vaihtaa ennen? Ne palat lienee parempi vaihtaa ennen kuin kuluvat loppuun, vai kuinka? Kertokaa mitä tapahtuu, jos niitä ei vaihda ajoissa, syökö ne levyt paskaksi vai mitä? Paljonko palojen vaihto maksaa (merkkiliikkeessä) ja kauanko sen vaihdon kanssa menee ammattilaiselta aikaa? Ja kun kerran on tällainen kyselyikä päällä, niin kysytään vielä kuluuko etu- ja takajarrupalat tasaisesti eli onko etupalat yleensä loppu ennen takapaloja vai kuluuko ne samaa tahtia (suurin osa jarrutehosta lienee etupyörillä)? Kun jarrupalat ovat "loppu" niin miten sen huomaa (ilmeisesti pitää pahaa ääntä jarrutettaessa?). Takalevyt ovat kuulemma vähäisen käytön takia pinnaltaan lasittuneet ja sen takia hieman "rohisevat" jarrutettaessa, erottaako sen tästä äänestä?
Huh, no nyt on kysymykset kysytty. Asiallisia vastauksia odotellaan, kiitos etukäteen.
jarrupalat
-
Opel Astra
- 'Senator'

- Viestit: 945
- Liittynyt: 10 Maalis 2004, 02:00
- Paikkakunta: Pirkanmaa
Siis, kun vaihtaa jarrupalat, niin pitäsi vaihtaa levyt myös?? No, perhana, paljonkos se nostaa kustannuksia (paljon ilmeisesti??)?On 2004-03-29 17:17, Jarno.v wrote:
eiköhän nuo nyt sen ajomäärän kestä, oisko uutena jotain 8-10mm pintaa..?
etujarrut kuluu paljonkin nopeammin, kun ne keulapainoisessa autossa pääasiassa jarruttaa..
levyt ehkä kannattaa myös sitte vaihtaa, monesti urilla->syö uusia paloja.
No ei niitä levyjä pakko ole vaihtaa, varsinkin jos ne on vielä hyvät.On 2004-03-29 17:20, Opel Astra wrote:
Siis, kun vaihtaa jarrupalat, niin pitäsi vaihtaa levyt myös?? No, perhana, paljonkos se nostaa kustannuksia (paljon ilmeisesti??)?
Mutta kun ne käyttää auki, niin samalla työllä menee levytkin ja jarrut on niinku uudet.
Uutena tais olla tuo 10-12 mm kulutuspintaa. Aikas vähän niissä sit on kulutuspintaa jos 3 mm jäljellä... Sit ainakin kannattaa vaihtaa levyt jos ravistaa jarruttaessa, kierot levyt sillon.
Eikä nuo levyt maksa kauheita, että jos on vanhempi auto alla, niin suosittelen kans pistään levyt samalla uudet.
A-vectraan 1,8i -93 vaihdatin levyt ja palat eteen, hintaa tuli 134 egee. VM-Auto huollossa. Sieltä tuli kaikki osat. En tiedä oliko kallis vai ei, mut tulipahan ainakin nopeeta valmiiksi.
Eikä nuo levyt maksa kauheita, että jos on vanhempi auto alla, niin suosittelen kans pistään levyt samalla uudet.
A-vectraan 1,8i -93 vaihdatin levyt ja palat eteen, hintaa tuli 134 egee. VM-Auto huollossa. Sieltä tuli kaikki osat. En tiedä oliko kallis vai ei, mut tulipahan ainakin nopeeta valmiiksi.

