1. Onko putki joka liittyy imuilmaan hieman ennen kaasuläppää todellakin öljynhuohotinputki ? Lähtee kannen vasemmasta nurkasta (edestäpäin katsottuna). Ainakin alfamer väitti niin. Mikä järki tässä on ? Eikö putkea voi johdattaa muualle tai laittaa jotain suodatinta väliin ?
2. Onko tässä (C18XEL) koneessa egr-venttiiliä ? Missä ? Imupuolen hajusta ja töhnästä päätellen veikkaan että kyllä se jossain on.
3. Tyhjäkäynti saattoi jo korjaantua (ei ainakaan 2 tunnin testilenkillä kettuillut),mutta varmuuden vuoksi. Onko muita ideoita mistä tuo voi johtua ?
4. Toinen ongelma on nykiminen. Moottorijarrutuksessa kun kaasun päästää ylös auto nytkähtää pari kertaa todella ikävästi. Myös vaihtaessa saa olla tarkkana/nykimistä on mahdoton välttää. Täyskiihdytyksellä auto toimii hyvin. EGR ? Muita vaihtoehtoja ?
Pikaista apua kiitos. Tiedoksi vielä,että kulutus on mielestäni tällä hetkellä kohtuullisen korkealla. Mulla on aina huono tuuri noiden korjausoppaiden kanssa. Juuri etsimääni mallia ei löydy. Alfamerin astra-oppaassakin vain kevyesti sivuttiin C18XEL konetta kun muista oli tarkat kuvat ja osasijainnut
