Vectra A, ällistyttävä vika selvisi ja vähän muutakin..

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Tornando
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 20
Liittynyt: 07 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Tornando »

-90 Vectra jätti eilen tien päälle, ajelin n.70km:n matkan reipasta matkavauhtia (mittarin mukaan 115-130km/h) kun moottorin varoitusvalo syttyi palamaan ja veto hävisi tyystin. Rullasin vapaalla seuraavalle levikkeelle ja koetin startata: aivan kuin puristukset olisivat hävinneet kokonaan, ts. startatessa kone kuulostaisi pyörivän paljon nopeammin kuin tavallisesti.

Arvelin jakopäänhihnan tulleen matkansa päähän mutta ei, hihna on paikallaan ja pyörii normaalisti, virranjakajan pyörijä pyörii normaalisti jne.

Tulpille tulee hyvä kipinä, bensaa tulee myös. Moottorin vika/varoitusvalo ei ole ikinä vilkkunut eikä minkäänlaisia ennakko-oireita ole ollut. Kone ei ole käynyt kuumana, öljyäkin on aina ollut riittävästi.

Venttiilikopan käytin auki eikä nokassa ja venttiilikoneistossa näkynyt mitään erikoista.

Pari kertaa kone kuitenkin starttasi normaalisti ja kävikin hetken aikaa, aivan kuin jotkut palikat olisivat loksahtaneet kohdalleen.., pian auto kuitenkin sammui ja uudelleenstarttaus kuulosti taas siltä ettei puristuksia olisi ollenkaan!?

Parin tunnin hämmästelyn ja starttikokeilujen jälkeen piti lyödä hanskat tiskiin kun tuli pimeää, pitää lähteä hakemaan auto tänään kotiin ja tutkailla tarkemmin.

Moottorina on 1,6 Irmcsher-ruiskulla.

Anteeksi pitkä selitys mutta olen itse aika ihmeissäni..

<font size=-1>[ This Message was edited by: Tornando on 2004-04-13 12:53 ]</font>
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7598
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

Tornando
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 20
Liittynyt: 07 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Tornando »

Joo, tuon jutun löysinkin jo äsken. Pitää testata kunhan auto on kotona..
KTG
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 03 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja KTG »

Ittelläni teki vanha taunus aikoinaa melkein saman. Vika löyty jakohihnast mikä oli vähä päässy pyörähtämään tyhjää.
Avatar
Johnny
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4678
Liittynyt: 08 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: LPR

Viesti Kirjoittaja Johnny »

katohan onko siinä hihnassa hampaita enää.
mulla kerran lähti hihnasta hampaat mut ei menny poikki.
ekaks katoin kans et hihna on ehjä mut tarkemmin katottuna ei se sit olluutkaan.
Johnny, la gente esta muy loca.
Snowman
'Senator'
'Senator'
Viestit: 941
Liittynyt: 28 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Seinäjoki City

Viesti Kirjoittaja Snowman »

Ei lämpömittari ollu noussu normaalia enempää? Omasta kokemuksesta voin sanoo että jos vesipumpun laakerit menny niin se ainaki laittaa jaon sekaasi.
finrocca
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 04 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja finrocca »

Kyllä mäkin uskoisin et hihnan hampaat on alapäästä menny, kokemusta on, muuten saattaa olla viä hampaita tallella.
Tornando
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 20
Liittynyt: 07 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Tornando »

No voi sviddu.., kyllä se niin tosiaankin on että hihnasta on lähtenyt hampaita, ilmeisesti sai välillä sen verran rattaisiin kosketusta että näytti pyörivän normaalisti! Asiantuntevaa porukkaa tällä foorumilla.

Kyseisellä hihnalla ei muuten ole ajettu edes 10.000km ja näin kävi, tiesin kyllä että vaihtoväli on lyhyt mutta pitänee ruveta vaihtamaan hihna samalla kun vaihtaa öljyt :wink:

No ei vaines, kai tuossa jotain hämminkiä täytyy muuallakin olla. Mitä kannattaa vaihtaa samalla, vesipumppu? Liekö alkuperäinen hihna kestävämpi kuin tarvike?

Positiivinen puoli tässä on tietysti se ettei tuossa koneessa venttiilit ota mäntiin kiinni joten isommalta remontilta vältyttiin..

<font size=-1>[ This Message was edited by: Tornando on 2004-04-11 11:32 ]</font>
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Vesipumppu kannattaa vaihtaa ja varmuuden vuoksi nokka- ja kampiakselien hihnapyörät.
Onhan hihna saattanut vain päästä löystymään,tai jotain mennyt hihnan ja hhnapyörän väliin.

En tiedä muiden tarvikeputkien hihnoista,mutta Motonet myy ainakin Contitechin hihnoja ja hyvin on kestänyt.
Avatar
Enochian
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6208
Liittynyt: 18 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Pöpilä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enochian »

Omaani vaihdoin n.180tkm kohdalla kampiakselin hihnapyörän, kun se oli jo niin kulunut että söi hihnan 15tkm ajon aikana hampaattomaksi. Uusi hihnapyörä maksoi muistaakseni 38€ Osatoimituksessa.
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

joo mulla teki jo kans 10tkm välein hihnat ni piti uusia pyörät...

ja se tosiaan mene ovelasti rikki itekki eka kerran olin ihna hukassa etä mmikäs vitu tälle ny tuli sammu postilaatikolle kotia...
Kuva
Niin no suoralla, mutta entäs mutkaan...
Tornando
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 20
Liittynyt: 07 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Tornando »

Joo, hampaita oli pois n. 10cm:n matkalta, ei ihme jos jako menee vähän sekaisin!

Silmämääräisesti en huomannut noissa hihnapyörissä merkkejä kulumisesta mutta vaihdanpa samalla nuokin kun eivät kovin pahahintaisia ole. Jospa hihnakin alkaisi kestämään vähän pitempään :wink:
Tornando
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 20
Liittynyt: 07 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Tornando »

No voi saatana, nyt se vasta tempun teki:

Tilailin eilen osia ja menin tänään autolle tarkoituksena jynssätä moottori puhtaaksi että on sitten kiva ruveta asentamaan uusia osia. Aseistauduin liuotinpesupullolla ja tiskiharjalla ja kuinkas kävikään:

Kuva

Kuva

Nokka-akselikotelosta lähti palanen, imettelin ensin että mikä se oikein kolahti ennenkuin meni jakeluun.., varmaan siinä on ollut joku hiushalkeama joka ei moista pahoinpitelyä kestänyt.

No, soittelin sitten vara-osaliikkeeseen lisätilausta, nyt kun kerran joutuu nuo kansipultit löysäämään niin samallahan sitä sitten vaihtaakin jo venttilivarren kumit.. :wink:

Saa tarjota hyväkuntoista nokka-akselikoteloa vai mikähän sen nimi nyt sitten onkaan!! Liekö tuo kotelo sama esim. 1,8 ja 2,0 8-venttiilikoneissa?
Avatar
FC
'Senator'
'Senator'
Viestit: 627
Liittynyt: 19 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja FC »

Saa tarjota hyväkuntoista nokka-akselikoteloa vai mikähän sen nimi nyt sitten onkaan!! Liekö tuo kotelo sama esim. 1,8 ja 2,0 8-venttiilikoneissa?
Löytyy yksi ylimääräinen C16NZ-koneesta, aj. 100 tkm; 30€?
Uhtua
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1208
Liittynyt: 19 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Uhtua »

Mulla on ainakin tuollaisia koteloita, hinta 15€. Jos kiinnostaa soittele 0400-734852.
Vastaa Viestiin