Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Jabajee
'Senator'
Viestit: 525
Liittynyt: 17 Touko 2002, 03:00
ViestiKirjoittaja Jabajee »
Eli kuinka paljon on paksuuseroja em. tiivisteissä? Ja minkä paksuisina niitä saa?
Onko kannen kiristysmomenteissa eroja, entä pulteissa?
Tarviiko Z20LET peltitiiviste jotain asennusliimaa tms ja miten soveltuu vaparikäyttöön?
On 2004-04-26 06:47, haapio wrote:
c20xe ja c20let kannentiiviste oli muistaakseni täysin sama.
Ei mun mielestä ole kyllä sama. Joskus omistanut C20LET:n tiivisteen, mutten enää muista paljonko siinä oli C20XE:n tiivisteeseen eroa.
Tuolla FC:n postaamassa linkissä näyttäis ainakin liekkirenkaat olevan erilaiset, mikäli kuvassa on C20LET vakiotiiviste. http://www.dorfbrunnen-garage.ch/bilder ... chtung.JPG
Ei tuosta saksanmurteesta oikein tajua.
Ilmeisesti C20XE ja C20LET tiivisteet on kuitenkin samanpaksuiset? Onkohan kannenpultit ja kiristysmomentitkin samat?
Pitäis siis löytää C20XE koneeseen parempi kannentiiviste, eikä haittais vaik olis hieman vakiota paksumpikin.
On 2004-04-26 11:39, Repsa wrote:
on se xe ja let eri tiiviste.
ne voi laittaa normipulteilla vakiokireyteen, tai sitten ostaa dieselin pultit jotka lyhentää oikeaan mittaan ja sitten kiristää dieselin momenttiin.
No niinhän mä sanoinkin että on eri tiiviste ja eri varaosanumerokin.
Kävin vertaamassa niin eipä niissä päällisinpuolin kyllä ihmeempiä eroja ollut. Silmämääräisesti samanpaksuiset ja liekkirenkaatkin samanlaiset. Havaittavat erot oli LET:n tiivisteessä se "liima" kiertää kaikkien öljy- ja vesikanavien ympäri ja XE:n tiivisteessä pelkästään ulkoreunassa.
Jännä juttu oli se että XE:n tiivisteessä oli 6pikkureikää pyttyjen välissä niinku tuolla kuvassa, mut LET:n tiivisteessä ei?! Ei XE lohkossa kyllä mitään reikiä sillä kohti oo