Vectra A 1.6 vm92 vetonivelen suojakumin vaihto

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Kinnunen_Janne
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 53
Liittynyt: 20 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kinnunen_Janne »

Oikeanpuoleinen vetonivelen pyörän navan puoleisessa päässä oleva kumi (murroksen suojakumi?) oli tarkoitus vaihtaa ehjään.

Homma tyssäsi heti alkuun. Irroitin navasta sokan ja ryhdyin avaamaan pyörän navan päässä olevaa mutteria. Ei auennut sitten millään. Koitin aukaista 2,5 metrin jatkovarrella, mutta turhaan. Pyörät oli lukittu puupalikoilla paikalleen. Koitin myös naputtaa samalla vasaralla hylsyn päähän, mutta ei se vaan auennut, ennemmin lähti aukaisutyökalu vääntymään. Kai se on pakko aukaista jollain paineilmatyökalulla. Millä tämän napamutterin on muut aukaisseet?

Nuo vetarin kumit maksoivat klemmareineen ja vaseliineineen 9e/kpl eli ei mikään hirveä hinta. Nyt joutuu varmaan ajamaan auton johonkin pajalle. Onko heittää hintahaarukkaa, paljonko noiden suojakumien vaihtaminen maksaa? Hölmöltä tuntuu viedä alle 10 euron varaosan takia mopedi kalliiseen korjaukseen :smile:


_________________
-KINE-

<font size=-1>[ This Message was edited by: Kinnunen_Janne on 2004-04-26 21:22 ]</font>
Avatar
ipa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7869
Liittynyt: 12 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja ipa »

laita reilusti CRC:tä, rost offia tms. tököttiä ja yritä huomenna uudelleen.
tai lämmittä sitä mutteria jollain.
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.
Avatar
Undertaker
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5381
Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Undertaker »

kunnon avaimella aukee. Kaverin civicissä oli kans ku hitsattu kii se pultti. Siinä momenttiavaimestaki vaan tavara lensi ulos ku väännettiin. Tais siinä yks jykevä räikkäki paukkua paskaks. Sit haettiin sellanen yhdellä nivelellä oleva "vääntövarsi" johon sai hylsyn päähän. Sellanen putki oli ettei antanu periks yhtään niin lähti nätisti. Tietysti oli jo vähä löystyny niillä muilla avaimilla mut villi oli huomata miten paljon paremmin aukee tukevammilla avaimilla/vääntövarsilla.
timiwild
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 148
Liittynyt: 22 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: go-go-gouvola

Viesti Kirjoittaja timiwild »

Vie pajalle vaan jos ei homma etene. Oman Astran murroksen suojakumit vaihdettiin merkkiliikkeessä (Timosen Auto Lpr) ja hintaa tuli 80E/puoli. Parempi maksaa hieman enemmän kuin särkeä itse. Itsekin korjailen autoa, mutta tärkeät ja vaativat hommat teetän merkkiliikkeessä. Ei tarvitse jälkeenpäin katua.
*Muista varoa hattupäistä kuskia!*
Vilkkis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 235
Liittynyt: 28 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Vilkkis »

VM-huollossa maksoi kun tänään vaihdatin vetonivelen suojakumin 39 € + 11,50 € osat.

Auto vm.93 a-vectra 1.8i GL
Vastaa Viestiin