Speedster ?

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Bomega16v
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 14 Huhti 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Bomega16v »

Onko kukaan tuonut speedsteriä saksasta
kiinnostais tuo veron määrä kun ei oikein
mistään löydy tietoo..?
Peltzi*
'Senator'
'Senator'
Viestit: 310
Liittynyt: 04 Huhti 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Peltzi* »

on aika harvinainen auto että että...tyhjentävä vastaus =)
veikkaisin että aika paljon.
JuhaV
OCF Partner
OCF Partner
Viestit: 952
Liittynyt: 16 Maalis 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja JuhaV »

JuhaV
OCF Partner
OCF Partner
Viestit: 952
Liittynyt: 16 Maalis 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja JuhaV »

http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenki ... /index.jsp

ja sit voit noist tauloist yrittää ettii jos joku ois tuonu! malli esimerkin
Bomega16v
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 14 Huhti 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Bomega16v »

Niin onhan tuo suomessa harvinaista
herkkua mutta eiköhän sitä pitäis jo saada
jotain tuon lotarin korvaajaksi suomen auto-
kantaan kun näkyy noita speedstereitä
saksasta saavan halvimmillaan 10 Kiloerkkiä
tosin tuohon hintaan on vähän kolaroituja
mutta 14K€ niin saa jo hyvän ,mutta taitavat
olla verotettu käytännössä mahdottomuuksiin?
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7598
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

Sen verran nuori malli, et varmaan saat maksaa veroista ainakin saman verran, mitä sakuille annoit autosta.

EDIT: Ja lotaria ei ihan heti korvata. saa tulla yks jos toinenkin malli Ooppelia, ennenkuin pääsevät edes lähelle.
Perhe-auto ja Tehokas moottori...
_________________
Opel Astra, CeeKakskytÄnNee
Kuva

<font size=-1>[ This Message was edited by: lurttinen on 2004-05-16 23:47 ]</font>
Astralyzer
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 147
Liittynyt: 27 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Astralyzer »

Juu...yhdyn edelliseen puhujaan. Ei Lotaria ihan nuin vain korvata!! Eikä varsinkaan Speedsterillä! On kuitenkin kyse HIUKAN eri luokan autoista. Mutta aihetta sivuten...miksi Lotareita ei ole enempää Suomessa?? Itselläni on tiedossa 2 Lotaria, jotka siis ovat liikenteessä, mutta kai noita enempi on...vai onko??

Onko joku kerholaisista jo mahdollisesti ostanut tämän EVO:n, joka on ollut myynnissä jo hyvän aikaa...

http://www.sunpoint.net/~evo500/
JuhaV
OCF Partner
OCF Partner
Viestit: 952
Liittynyt: 16 Maalis 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja JuhaV »

Salon seudulla on ainakin yksi joka ei ole rekisterissä! Vähän off topic
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1331
Liittynyt: 28 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja »

Jossain vaiheessa kun tässä tuli "puolivakavissaan" Speedsteriä Suomesta katseltua niin hintalappuhinnat pyörivät täällä +/- 40t euroa..montaahan niitä ei tarjolla ole mutta käytännössä vähän käytetyn Speedsterin saa täältä kotomaasta itselleen suunnilleen 36-37t euroon..ehkä jopa alle sen riippuen hiukan itse kunkin kaupantekotaidoista.Ja toisaalta käytetty Speedster muodostuu suht nopeasti autoliikkeelle jopa "harmiksi"..se kun ei ole niitä helpoimpia kaupattavia autoja, eli siis jää helposti turhankin pitkäksi aikaa seisomaan halliin, joten sen voi hyvinkin saada suht mukavaan hintaan ulos.

Siitä sitten voi laskurien avulla alkaa pyörittelemään laskurien avulla mitä Speedsterin tuonti tulisi maksamaan verrattuna "Suomi-autoon".
Luulisin perstuntumalta että verottaja rankaisee suht kovasti..ja ero ei enää jää kovin suureksi tuontiauton ja "suomi-auton" välillä.

Tottahan tietysti Saksassa on varmaan 1000-kertainen valikoima Suomeen verrattuna..eli molemmissa vaihtoehdoissa lienee puolensa.

No, ylipäätäänkin on kuitenkin ollut mukava huomata että Suomessa on viimeisen vuoden- puolentoista aikana erityisesti hieman erikoisempien autojen hinnat pudonneet roimasti..kiitos lisääntyneen tuonnin.

Esimerkiksi kelpaa vaikkapa AudiTT..joka vielä pari vuotta sitten maksoi käytettynäkin aivan tuhottomasti..tänä päivänä "suomi-TT:n" ja tuonti-TT:n hintaero on jo lähes olematon. Parhaimmillaan on muutaman vuoden ikäinen TT lähtenyt liikkeestä alle 35t..kun kaksi vuotta sitten vastaavasta olisi saanut kärsiä reilut 15t enemmän.
Eli mukavaa kehitystä kaikenkaikkiaan minusta :smile:
Vastaa Viestiin