Vectra A ja syylärin toistuva hajoaminen
Päättipä Vectran syyläri sitten hajota ylävesiletkun kiinnitys kohdasta. Ei siinä vielä mitään, mutta kun hommasin uuden (käytetty) päätti sekin hajota mystisesti samasta kohtaa noin 100km ajelun jälkeen. Onkohan muille käynyt samoin. Olisin kiitollinen jos joku voisi kertoa että mikähan mahdollisesti on syynä tähän jo varsin V-mäiseen propleemaan. Ja autohan on -90 Vectra GT C20NE.
-
astramaani
- 'Diplomat'

- Viestit: 1315
- Liittynyt: 22 Touko 2004, 03:00
- Paikkakunta: ilmajoki
-
astramaani
- 'Diplomat'

- Viestit: 1315
- Liittynyt: 22 Touko 2004, 03:00
- Paikkakunta: ilmajoki
Hehe,siskolla oli rellu mallia 21 taijotainsinnepäin. Paineet tuli niin kovaksi, että syyläri räjähti!On 2004-05-27 21:18, ascona_c wrote:
Tuttujuttu..Löysää vähän syylärin korkkia, niin pääsee ylimääräiset paineet pois. Ei hajoa enää..
-oli kuulema ollu naama valkonen kun räjähdyksen jälkeen nesteet lensi tulikuumaan pakosarjaan / putkistoon ja pellin alta nousi "vähän" höyryjä
Eli mielummin tutkisin mikä nostaa paineet!
t:Ville
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
Totta! mutta tarkoitin tässä tapauksessa painetta joka mahdollisesti rikkoo syylärin ylävesiletkun kiinnityskohdastaan. Ilmaisin asian hiukan huonosti (jälleen)Niin, järjestelmässähän kuuluu olla ylipainetta, jonka vuoksi nesteen lämpö voi olla hyvinkin 110c eikä ala siltikään kiehumaan.
t:Ville
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
Tuo ylävesiliitos on tosi herkkä kohta. Omassa Calibrassa (2.0 8v) tiputti vettä letkusta ylävesiliitoksen kohdalla -> pari kierrosta klemmaria kireämmälle ja liitos poikki PRKL!!! No, lvi-liikkeestä kuparipurkea, jonka liimasin ylävesiliitoksen "sisään" ja liimalla katkennut pala kupariputken päälle. Vesiletku parilla klemmarilla kiinni. Nyt kestää kiristää, koska se kupariputki on sen normaalin muoviputken sisässä. Korjaus on kestäny ainaki tämänkesän ja 6000 km ilman vuotamista.
VW passat 1.9 tdi pwd -03
ex. Astra G 2.0 16v metrosport -00
ex. Calibra 2.0 8v -91
ex. Astra G 2.0 16v metrosport -00
ex. Calibra 2.0 8v -91
Joo samalla tavalla korjasin itsekkin sen letkun kiinnikkeen. Pala messinki putkea sinne muovi tötsän sisään kunnon liimalla. No kauaa ei vielä ole kerinnyt se patentti autossa olla mutta on jo muutaman päivän kestänyt, että jospa se onkelma ois korjattu sillä.
Oisi kyllä MacGyver kateellinen jos näkis sen kötöstyksen.
Oisi kyllä MacGyver kateellinen jos näkis sen kötöstyksen.


