onko kenelläkään täällä tietoa kuinka tuollaisen senatorin 4.0 litraisen koneen voisi sovittaa B-mallin omegaan. saako sille lupia, tarviiko vaihtaa jarruja, käykö entinen vaihdelaatikko, entä johtosarjat. onko minkälainen homma etenkin niiden kanssa? pikkuhiljaa auton ulkokuori saadaan kuntoon ja sen jälkeen pitäisi tarttua tekniikan pariin. alkuperäinen on 2.5 litrainen v6:nen.
Tomi Miettinen
http://www.bwtdesign.com
tekniikanvaihto?
eli päästönormit muuttuu joskus vuonna -94. Koska haverisella on b omega 4.0 koneella. Sutiilta saa kaikki osat mitä tarvitset. Yksittäisistä osista ei ole tietoa, mitä tuohon tarvitsee. Luultavasti seuraavat osat menee ainakin vaihtoo: moottori, vaihdelaatikko, ruiskun johtosarja, pakoputki, joitain pakoputkin kannattimia voi joutua myös tekemää.On 2002-09-21 19:47, tiki77 wrote:
Kannattaa varmistaa ainakin päästönormit, itseni piti vaihtaa vm.95 Vectraan LETin kone, mutta ei tarvinnut aloittaa vaihtoprojektia, koska ei mene läpi normeista.
Omega a 3.0 24v CD, omega 3000 24v projekti, baijerilainen takaveto käyttis.


