Kysymyksiä Topcoatin ominaisuuksista

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Kimmen
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 90
Liittynyt: 05 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kimmen »

1. Onko topcoateja eri värisiä, vai maalaanko ensin haluamani väriseksi ja ruiskutan kirkasta topcoatia päälle?

2. Kuinka paksun kerroksen topcoat tekee ruiskuttaessa? Voiko maalata monta kerrosta päällekäin vai tuleeko hommasta susi?

3. Voiko tavallista maaliruiskua käyttää vai onko topcoat liian paksua litkua?

4. Kulkeeko topcoat myös jollain muulla nimellä? Yritin mm kevran sivuilta katsoa millaisia aineita löytyy sekä hintoja, mutten löytänyt.

5. Paljonko maksaa topcoat/litra?


Tarkoitus olisi laittaa uutta pintaa vesijettiin ja siksi kysyn. Kokemus on osoittanut että pelkkä maali siinä pinnassa on sen verran herkkää tavaraa että naarmuuntuu helposti. Toivoisin Topcoatin olevan lujempaa tekoa.
Avatar
MikkoV
'Senator'
'Senator'
Viestit: 877
Liittynyt: 23 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja MikkoV »

Topcoattia saa monenvärisenä, mutta ei varmaankaan juuri "sävy sävyyn". Ensin laitetaan topcoat, ja vasta perään maali.

En ole ruiskulla levitettävää käyttänyt, pensselillä tulee jotain 0.5<1mm luokkaa. Eiköhän se tavallisellakin ruiskulla mene, kunhan tavara on ruiskulaatua.

Itse en tiedä topcoatille muuta nimeä.

Ostin litran ainetta ja se maksoi 25€. Riippuu varmaan paikasta ja määrästä mitä siitä joutuu maksamaan.

-Mikko
Vastaa Viestiin