Pienin käsiraha käytettyyn autoon?

Keskustelua Opeleista
jpisteh
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4262
Liittynyt: 17 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja jpisteh »


En oikein millään meinaa keksiä yhtään järkevää syytä sille jatkuvasti liikkeellä olevalle huhulle siitä että käteiskaupalla saisi auton halvemmalla/tinkivaraa olisi enemmän kuin rahoitussopimuksella ostettaessa.

Nimittäin nythän on niin että myyjäliikkeelle on aivan yksi ja sama maksaako asiakas käteisellä (tai siis kai useimmiten pankkisiirrolla omalta tililtään myyjän tilille) vaiko maksaako rahoitusyhtiö tuon saman summan myyjän tilille.
Tuohan riippuu rahoitusyhtiön ja autoliikkeen välisestä sopimuksesta (siis tapauskohtaista), miten sillä välillä jaetaan kuluja vai jaetaanko?

Joskus aikanaan rahoitusyhtiöltä tuleva raha oli kalliimpaa kuin käteinen. Kyseinen liike oli maahantuojan vaihtomyynti, tätä ei pidä yleistää nykypäivään tai muihin liikkeisiin.

j.h
Avatar
astraboi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 526
Liittynyt: 18 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja astraboi »

ostettiin megane käytettynä, 11000 e , tarjosivat auto aritassa jopa 1000 € käsirahalla mutta päätettiin kuitenkin maksaa 2000 € .
Astra F simply the best Frisches denken für bessere Autos.

Opel Astra F "OPC" http://img826.imageshack.us/i/picture041.jpg/
Opel Calibra C20XE http://img138.imageshack.us/i/calibra082.jpg/
Opel Astra J 1.6 Turbo
Jabajee
'Senator'
'Senator'
Viestit: 525
Liittynyt: 17 Touko 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jabajee »

<font size=-1>[ This Message was edited by: Jabajee on 2004-07-08 16:42 ]</font>
Avatar
rekordE
'Senator'
'Senator'
Viestit: 974
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja rekordE »

On 2002-08-20 22:34, Ooppelimies wrote:
Perskules sentään... Törmäsin taas "ILMAN KÄSIRAHAA" paikkaan-> http://www.auto29.net
Tämäkään autoliike ei anna " omaa " rahoitusta, vaan kuljettaa asiakkaan kaupanteon yhteydessä Nordea pankkiin.
Inkku A tiisseli
Kaido
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 08 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kaido »

Opel Astra
'Senator'
'Senator'
Viestit: 945
Liittynyt: 10 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja Opel Astra »

Kande mainostaa myös usein, että myy autoja ilman käsirahaa.

Tuosta Mä:n kommentista vielä:
olen itsekin mietinyt tuota (käteisalennus Vs. käsiraha + rahoitus) ja päätynyt samaan tulokseen kuin Mä. Autoliike saanee saman rahan asiakkaalta tai rahoitusliikkeeltä (autoliikettä ei kiinnosta kummalta sa raha tulee, mutta rahoitusyhtiö toivoo ihmisten kääntyvän heidän puoleensta). Autoliike on tyytyväinen mikäli heidän vaivoikseen ei jätetä vaihtoautoa, joten antanee "käteisalennuksen".

Jos olen/olemme pahasti hakoteillä niin korjatkaa, autokaupoista kun ei voi koskaan oppia liikaa...onkohan täällä palstalla yhtään autokaupan ammattilaista, joka voi kertoa faktoja asiasta??
Avatar
JaspaJami
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1211
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Urjala, Finland

Viesti Kirjoittaja JaspaJami »

On 2004-07-08 08:58, rekordE wrote:
On 2002-08-20 22:34, Ooppelimies wrote:
Perskules sentään... Törmäsin taas "ILMAN KÄSIRAHAA" paikkaan-> http://www.auto29.net
Tämäkään autoliike ei anna " omaa " rahoitusta, vaan kuljettaa asiakkaan kaupanteon yhteydessä Nordea pankkiin.
Juu tämä on aivan totta.
Vastaa Viestiin