Omega B ilmastointi ei pelitä??

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Astra G-98
'Senator'
'Senator'
Viestit: 452
Liittynyt: 20 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Nummela

Viesti Kirjoittaja Astra G-98 »

Sellanen korjaamo vaan millä on ilmastoinnin täyttölaitteet ja luvat hommaan, myös jotkut kylmäkonehuollot tekevät täyttöjä halvemmalla.
VilkkuS
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 117
Liittynyt: 17 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja VilkkuS »

OK no eipä niissä varmaan hillittömiä hinta eroja olekaan..... kai?
Bomega
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 297
Liittynyt: 14 Marras 2003, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Bomega »

No merkkiliikkeeseen sitä ei kannata viedä. Ajat jonkun metsäkonemiehen(tmv) luokse ja kysyt missä ne täyttävät ilmastointinsa. Sellaisessa "kylmäkonehuollossa" täyttö maksaa ehkä 30-40euroa. Kun taas merkkiliike näyttää nyhtävän 150erkkiä.

Tai kävelet kauppaan ja kysyt kuka huoltaa niiden kylmäkoneita.

Itse täytätin entisen ompun ilmastoinnin kerran samalla henkilöllä kuka täytteli noita rekkojen ilmastointeja, maksoi 30euroa. Kun vastaava olisi maksanut silloin 148euroa eräässä opel-liikkeessä..
Astra G-98
'Senator'
'Senator'
Viestit: 452
Liittynyt: 20 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Nummela

Viesti Kirjoittaja Astra G-98 »

Tohon opelin huoltoon kuuluu kylmäaineet, vuodonilmaisuaine, järjestelmän tyhjennys ja kuivaus ja kompuran öljyäminen, eiköhän sieltäkin pelkkä täyttö irtoa halvemmalla, tai sitten ei :wink:
Woody
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7958
Liittynyt: 12 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Woody »

Minä kävin myös metsäkonekorjaamolla täytättämässä, ja samalla järjestelmä tyhjennettiin ja kuivattiin, maksoi 50€...
VilkkuS
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 117
Liittynyt: 17 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja VilkkuS »

Kiitti vinkeistä! Jos joku tietää sellaisia paikkoja, missä ois käyttäny Tampereelta tai sitten Seinäjoelta, niin kertokaa ihmeessä.
Ei se nopeus, vaan se vauhti!!
Kuva
Vastaa Viestiin