Friedrich Motorsport -jarrulevyt?

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Avatar
GSi 16V
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1011
Liittynyt: 21 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja GSi 16V »

Onko kenelläkään kokemusta näistä Sutii OY:ltä saatavista reikälevyistä? Niitä myy Friedrich Motorsport Saksassa, mutta ne valmisti joku Silbermann(?) tai joku semmonen, en oo varma mitä se Marko sinne puhelimeen mutisi=) ..Sutii OY tuo kuitenkin niitä maahan. Hinta oli etu- sekä takajarrulevyille (läpireijät etu- ja takalevyis) 300euroa=netto. Niiden kanssa olis varmaan aika hyvä käyttää esim. EBC Green Stuff -paloja, jotka eivät pölytä tai jotain FERODOn Sporttipalaa? Tilasin kyseiset levyt 90vm. GSi 16V Kedauttiin. Katotaan nyt miten pysähtyy ja häviääkö enää jarrut? =0/
-Artsi
"On tämä saatana työmaa!"
Mörö
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 38
Liittynyt: 01 Tammi 1970, 02:00

Viesti Kirjoittaja Mörö »

Zimmerman varmaankin??

Vähän oli kalliin oloiset ainakin!

<font size=-1>[ This Message was edited by: Mörö on 2004-07-13 05:56 ]</font>
Avatar
MikkoV
'Senator'
'Senator'
Viestit: 877
Liittynyt: 23 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja MikkoV »

Noita Zimmermanin levyjä saa joka autovaraosaliikeestä mitkä tilaa Koivuselta. Vectraan oli etulevyt 240€. Minun mielestä tuo ei ole paha hinta koko satsista.

-Mikko

_________________
Lasikuitu rules! Se ei ruostu... :smile:
<A HREF="http://www.saunalahti.fi/~mikkv/"> Vectran kuvia... </A>

<font size=-1>[ This Message was edited by: MikkoV on 2004-07-14 10:17 ]</font>
Avatar
GSi 16V
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1011
Liittynyt: 21 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja GSi 16V »

No sehän vähä riippuu, et mitä pitää kalliina, mitä ei, vai kuinka? Mun mielest ei ollu paha hinta etu ja takalevyistä toi 300 euroa! Ja Marko sanoi et ovat hyvää kamaa ja et niitä on paljo myyty esim. B Omegaan.. niin reikälevyjä kuin ihan sporttisia uritettujakin. Mut onko tietoa et mitä paloja noiden tilaamieni reikälevyjen kans tulis käyttää? Esim EBC Green Stuff palasarja on "pölyyntymätön" kun taas FERODO on suht hintava, mut ymmärtääkseni muodostaa jarrupölyä aika lailla käytettynä reikälevyjen kanssa? Mikä liike myy EBC:n paloja? FERODOa ja Lucasta saa mistä vain varaosaputiikista.
"On tämä saatana työmaa!"
Avatar
JV
'Senator'
'Senator'
Viestit: 836
Liittynyt: 22 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: LAHTI
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JV »

prostreetiltä saat noit ebc paloja mä tilasin sieltä omegaan palat taakse ja eteen ja ebc uritetut levyt kans eteen. en muista paljo makso kun sain alennusta kun niihin oli tullu joku pien kolhu.
OPEL OMEGA 3000 24V
Avatar
GSi 16V
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1011
Liittynyt: 21 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja GSi 16V »

Kiitos vastauksestasi! Ehdin jo tilata FERODOn "erikoispalat", jotka on tehty käytettäväksi juuri uritettujen tai reikälevyjen kans. Ei pölytä yhtään ja vaatii myös oman FERODOn astetta paremman jarrunesteen, jotta ei kiehahda niin helposti ku orkkisnesteet ku pääsee runttaamaan radalle.com:iin =)
..ja ei ollu halvat palat.

_________________
Kuva
-=GSi 2.0 16V '90=-

<font size=-1>[ This Message was edited by: GSi 16V on 2004-07-18 17:54 ]</font>
datzka
'Senator'
'Senator'
Viestit: 886
Liittynyt: 09 Joulu 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja datzka »

calibrassa ilkeesi rupee palat inisemään jonkun kuukauden ajon jälkeen, siis orkkis palat vaikkakin levyt on uudet, johtuu vissiin ajotyylistä ja paikoista missä ajaa, vissiin pitäs tilata itelle sama setti =)

Radalla jostain 180 vauhista aloin painaa jarrua niin käytännössä mitään ei enää tapahtunu = jarrut oli kuumentunu niin perkeleesti.

Ilkee ääni heittä neloselt 6500rmp -> kolmoselle :/
Vastaa Viestiin