Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Moi kaikki, ostin siskolle ooppelin 1.6 ja automaatti, mistä tiedän onko sh- vai sv-kone? Koitin searchilla mutta se on ihan saaaaaatanan hidas, ei riittänyt hermo.Vuosimalli on -87, kaasarikone, vent.koppa sileä (ei uurteita)
vuosimallin perusteella "huipputehokas" sv-moottori 82 hv
Ja toinen varma tuntomerkki on se jos öljynsuodatin sijaitsee koneen etupuolella
oikealla edestäpäin katsoessa!
SH-koneessa se on moottorin takana vasemmalla,kiilahihnapyörän vieressä!
_________________
--With Opel,your life never gets boring--
Ascona C 2.0i-88,
Kadett E Caravan 1.8(18E)-89,
Kadett D 1.3S-82
Manta B 2.0S-77
<font size=-1>[ This Message was edited by: zoomer on 2004-07-19 13:56 ]</font>
Kattoppa suoraa koneesta. Siihen ventiilikopan alapuolelle vasempaa reunaan (siis edestä kattottuna) on lohkoon naputettu se koneen "koodi". Luultavasti sielä lukee 16sv.
Vectra C -06 (Käyttis)
Kadett C Coupé -75 (Kesäauto)
Ja näkee myös siitä missä asennossa öljynsuodatin on.
Alfamerin kirjan mukaan SV moottori on tullut 1.6.-87 , eli ennen tuota tehdyt pitäisi olla SH moottorilla.
<font size=-1>[ This Message was edited by: snowman on 2004-07-19 16:06 ]</font>
SV moottori on pikkulohko ja perustuu 1.3 koneeseen ja SH on isolohko ja samanlainen kuin esim1.8 ja 2.0.SV öljynsuodatin pakosarjan alapuolella ja sh öljypumpun luona jakopään kohdilla. SH moottoria on ollut vielä SR mallin kadeteissa ja joissain gt raketeissa, ei ole tuotu alunperin suomeen.