Calibra 8v sammuu välillä käynnistyksen jälkeen
Eli ongelma olisi sellainen, että välillä kun olen ajanut autolla hetken aikaa, pysähdyn vaikka kioskille hakemaan tupakkaa, kun starttaan auton uudestaan niin se käynnistyy, kierrokset laskee ja laskee ja sitten se sammahtaa (vaikka koittaa kaasua laittaa niin sammuu silti). Kun koittaa startata uudestaan heti niin ei lähde, pitää odottaa n. 20 sekunttia jonka jälkeen se käynnistyy jälleen. Missä voisi olla vika, kasteleeko käynnistyksessä jostain syystä tulpat? Jos pistän liian vähän kaasua käynnistyksessä tms? Kellään muulla ollut samaa ongelmaa? Kone ei siis tee tätä läheskään aina, ehkä kerran viikossa. Eli voiko joku olla rikki vai onko kyseessä vain sattumaa?
- calibra_16V
- 'Kapitän'

- Viestit: 97
- Liittynyt: 25 Maalis 2004, 02:00
- Paikkakunta: kotka
Siis miten nii liian vähän kaasua, eihän sitä tartte antaa yhtään, eikä edes saa jos on KATti...On 2004-07-27 23:02, tuomas20 wrote:
Jos pistän liian vähän kaasua käynnistyksessä tms?
- Miksi pultata alumiininen lintulauta autoon joka ei koskaan saavuta sellaista nopeutta, että laudalla auringonkukansiemeniä mutustelevan oravan häntä edes hulmuaisi. -
- calibra_16V
- 'Kapitän'

- Viestit: 97
- Liittynyt: 25 Maalis 2004, 02:00
- Paikkakunta: kotka
Siis se KATti voi kärsiä jos sinne pääsee polttoainetta ennenku kone on käynnistynyt, eli siis se polttoaine ei saa päästä palamaan siellä KATtissa... Voi kuulemma hajota...On 2004-07-27 23:09, tuomas20 wrote:
kyllä tossa KAT on... ei saa antaa yhtään kaasua? Mitä jos antaa käynnistyksessä tai siis sen jälkeen kun auto on startannut niin heti hiukan kaasua (siis jonnekkin 1500-2000 kierrosta)? Olen juuri ostanut kyseisen auton enkä ole ennen edes KAT vehjettä omistanut niin en oikeen tiedä tuosta![]()
- Miksi pultata alumiininen lintulauta autoon joka ei koskaan saavuta sellaista nopeutta, että laudalla auringonkukansiemeniä mutustelevan oravan häntä edes hulmuaisi. -
Joo elikkä kone tekee edelleen tätä samaa, riippumatta siitä käytänkö sitä kaasua käynnistyksessä vai en. Normaalisti lähtee pelkällä avaimella hyvin käyntiin, joskus täytyy hiukan avittaa kaasulla kun tuntuu tukehtuvan tyhjäkäyntiin. Välillä tekee niin että kun käynnistän niin se käynnistyy, mutta sitten päättää sammua melkein heti, ja ei suostu lähtemään käyntiin ilman kaasua eikä kaasun kanssa. Tästä aiheesta on kyllä monet topicit täällä mutta en suoranaista ratkaisua ongelmaani löytänyt niistä. Mitenkäs sen tyhjäkäyntimoottorin nyt pystyikään tarkistamaan, ja missäpäin konehuonetta se sijaitsee? Onko paha homma lähteä sitä putsaamaan tms? Mitä perusjuttuja pitäisi tarkastaa? Mikään vikavalo ei pala missään vaiheessa, ja auto toimii muuten mainiosti, ei ala nykimään ajossa tms. Tyhjäkäynnillä pakoputken "röpötys" on hieman epätasaista ehkä, mutta kone käy kohtuu tasaisesti kuitenkin.
