Miten on järkevintä toteuttaa sisustavalot?

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
jarksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3463
Liittynyt: 12 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarksi »

Suunnitelmana (ja osittain jo tekeillä) on tehdä jalkatiloihin valot. Ajattelin tehdä nätit puurimat joihin tulee sitten superkirkkaat ledit kiinni. Eli puustakin tulee silloin näkyvä yksityiskohta. Sama juttu siis etu- ja takapenkeillä. Takana puut tulevat siihen takapenkin alapuolelle kiinni. (joku on saattanut tämän lukea jo projektiosioltakin..) Onko tämä järkevä systeemi, vai onko jollain joku parempi idea? Yksi kaveri tuossa puhui kylmäkatodiputkesta, millaista valoa sillä saa aikaiseksi?

Valot toimivat ajovalojen kanssa, tosin tietenkin välissä on myös erillinen kytkin jotta ne saa tarvittaessa pois päältä..
Rouheaa, jämerää, talonpoikais- ja viikinkityyppistä huonekalua ynnä muuta puusepäntuotetta:

www.puustikki.fi
AussiVectra
'Senator'
'Senator'
Viestit: 765
Liittynyt: 01 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Sydney, Australia

Viesti Kirjoittaja AussiVectra »

Niita kylmakatodiputkia on usein laitettu auton alle, tulee tie komeesti sinisex tai muux variks, varsinkin lumessa. tehot riittaa kylla penkin alle, en ole nahny sisalla mutta olis varmaan komeen nakoinen.
Hanski
Avatar
|Niksu|
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1415
Liittynyt: 27 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Ylivieska Finland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja |Niksu| »

Mielummin kylmäkatodiputkia sisällekkin ku ledejä..
Kuolematon totuus: Miesten ja pikkupoikien ainoa ero on heidän leikkikalujensa hinnoissa.
Owner of Yellow Devil Opel Vectra A Tbo "Jumaliste mikä ämpäriTurbo!
niko . sakko @ kotinet . com
ekto
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3028
Liittynyt: 03 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ekto »

Itselläkin olis tarkoitus joskus aloittaa toi sisustan valaistusprojekti. Olin ajatellut pistää lejedä kuljettajan ja pelkääjän penkkien alle. Osa osottas eteenpäin ja osa taaksepäin. Näin ledit olisi piilossa, mutta silti valaisisivat etu- ja takapenkin jalkotilat.

Nämä valot syttyisivät aina kun kattovalo (B vectra) syttyy. Eli kun lukitus avataan, ovet avataan, tai nykäistään siitä valokytkimestä.

Ovivaloissa ja kattovaloissa on jo siniset ledit, joten voisi olla aika näppärä setti.
jarksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3463
Liittynyt: 12 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarksi »

Olen asiaa tässä tuuminut, ja lopulta päätynyt puihin kiinnitettäviin ledeihin. Niillä saa hieman hajautettua valoa, joka mielestäni on parempi kuin putken tasainen valo. Joku muu olisi asiasta varmasti toista mieltä, mutta omapa on autoni. :razz: Ja lisäksi kuten jo aiemmin sanoin, niin puista tulee samalla mukavasti pieni yksityiskohta lisää..
Rouheaa, jämerää, talonpoikais- ja viikinkityyppistä huonekalua ynnä muuta puusepäntuotetta:

www.puustikki.fi
Vastaa Viestiin