KATSASTUS...vai opelixit huanoja, ja pyh!

Keskustelua Opeleista
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Meni Vectrakin läpi katsastuksesta tänään, vaikka oli seissyt käyttämättä koko kesän. Päästöistäkään ei jäänyt kiinni, vaikka on vähäpäästöinen. Jarrutkin toimi hyvin. Lähti sitä paitsi laakista käyntiin. Vähän pakko olisi ollut mennäkin läpi, kun oli leima päässyt jo menemään vanhaksi kun en ollut muistanut käydä leimalla ajoissa... eihän sillä saanut ajaakaan kuin suoraan konttorille... paitsi jos olisi ottanut siirtotarrat.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
Avatar
astraboi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 526
Liittynyt: 18 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja astraboi »

On 2004-09-23 09:07, timok wrote:
opelithan on tunnetusti hyviä autoja, meidän -89 veccu meni kerralla läpi (ei pohjasta) ainoastaan huomautti tarrasta tuulilasin ylälaidassa
Kuva
:grin: :grin: :grin: :grin:
ei noi ihan turhia noi tarrat olis.. ite löysin tän paikan ton takia ja nyt oon jo memberi :smile: et eläköön tarrat !
hessu
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 18 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Keminmaa

Viesti Kirjoittaja hessu »

Joo minäkin katsastin oman b askon tuossa ehkä kuukausi sitten ja varasin intistä vähän vlv:tä et saa kuitenkin jotain korjailla mut ei mitään todella puhtaat paperit vaikka eihän sillä meinannu päässä edes pukeille ku pohja vastas mut eipä tuo moittinut mitään et se oli reilu katsastus mies.
Avatar
Lazi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 620
Liittynyt: 21 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Lazi »

Kadettikin meni ilman sanomisia läpitte tossa muutama viikko takaperin, yhen pienen sauman se löysi minkä kehotti hitsaamaan.
Avatar
Ooppelimies
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6369
Liittynyt: 24 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja Ooppelimies »

On 2004-09-20 09:45, wille wrote:
On 2004-02-18 13:43, mopsi wrote:
heh mulla lukee paperissa että "autoon on asennettu punaiset madallusjouset" :grin:

_________________
ja vetoja!!!

<font size=-1>[ This Message was edited by: mopsi on 2004-02-18 13:44 ]</font>
Pistipä silmään tämä vanha viesti. Sattuuko auto olemaan keltainen Astra gsi caravan? Auto oli silloin minulla kun katsastin nuo madallusjouset. Hiukan nauratti kun se kirjoitti noin siihen... :smile:
Jos auto on sama, niin onko se vielä iskussa ja paljonko on nyt mittarissa? Näyttäs pyörivän täällä Jyväskylässä edelleen...


Ihan mielenkiinnosta, onko kyseessä tämä astra?
http://www.saunalahti.fi/~innatero/jiri_astra3.jpg
-AM-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2607
Liittynyt: 15 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -AM- »

Nostetaanhan tämäkin.

C20XE Vectra heittämällä läpi 8)
Avatar
pn
'Senator'
'Senator'
Viestit: 334
Liittynyt: 05 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Marinkainen

Viesti Kirjoittaja pn »

Samoin astra, täytyy kyllä erikseen mainita että nykyisin on ilo käydä entisellä valtion konttorilla katsastuksessa koska palvelu pelaa loistavasti :). Ainoana vain tuo dieselin päästötesti, prkl että ottaa pumpun päälle kuunnella ei niin sulolaulua kun kone huutaa tyhjänä rajoittimeen. Omassa vielä punaraja on 5000rpm tienoilla mutta rajoitin päästää 5500rpm:ään asti, noh päästöt olivat kunnossa ja leima tuore :).
Astra Sports tourer 1.6 CDTI -14 & Opel Zafira 1.7 CDTI 2012
Hoooly smoke :-).
Avatar
djtonzah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1866
Liittynyt: 05 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja djtonzah »

Omakin Vectra meni viikko takaperin kertaheitolla läpi. Sai vielä kehuja ja katsastusmies kyseli kaikenlaista.. :)

On muuten pirun kallista toi katsastus, 40€ ilman päästömittausta. Mitäs muut ovat maksaneet?
Corsa OPC -09
Avatar
pn
'Senator'
'Senator'
Viestit: 334
Liittynyt: 05 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Marinkainen

Viesti Kirjoittaja pn »

39€ vuosikatsastus ja 22€ päästötesti :roll: .
Astra Sports tourer 1.6 CDTI -14 & Opel Zafira 1.7 CDTI 2012
Hoooly smoke :-).
-AM-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2607
Liittynyt: 15 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -AM- »

Mulla maksoi 53E päästömittauksineen.
subbe
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 14
Liittynyt: 02 Huhti 2005, 11:52

Viesti Kirjoittaja subbe »

Eilen kävin vaimon 1.6i -90 Kadetin katsastamassa asenteella "romuttamollehan tämä jo kuuluis, mutta yritetäänpäs taas vanhukselle hieman lisäaikaa..."

No läpi meni huomautuksitta, ingenjööri totes, että "kyllähän tällä ajelee vielä pitkään, jos sitä vaan viittii katsella"

Samat kommentit pätee vaimoon :o
NoFear
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1674
Liittynyt: 05 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja NoFear »

subbe kirjoitti: Samat kommentit pätee vaimoon :o
:lol: :lol: :lol:
Pinohiiri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3723
Liittynyt: 18 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Pinohiiri »

NoFear kirjoitti:
subbe kirjoitti: Samat kommentit pätee vaimoon :o
:lol: :lol: :lol:
Ei helvetti :lol: :lol: :lol:
-AM-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2607
Liittynyt: 15 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -AM- »

subbe kirjoitti:ingenjööri totes, että "kyllähän tällä ajelee vielä pitkään, jos sitä vaan viittii katsella"

Samat kommentit pätee vaimoon :o
Tästä sai kyllä aamun :lol: :lol: :lol:
Avatar
AMP
'Senator'
'Senator'
Viestit: 963
Liittynyt: 17 Maalis 2005, 22:08
Paikkakunta: Savo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AMP »

Joopa,taas meni tuo 2.0 Omega leimasta läpi ilman pienintäkään huomautusta,niinkun on mennyt kaikki kolmekertaa mitä oon leimalla käyttäny -(z)- 8)

Ei siinä leimassa ole mitään ongelmia kun edes vähän kattelee ennen leimalle
vientiä ja pitää siinä välissäkin auton kunnossa.
Esim. jarrut kunnostin pari vuotta sitten tällä tuloksella:

1.akseli V 2.2 O 2.2
2.akseli V 2.0 O 2.0
käsijarru V 1.5 O 1.5

Helppo laskee erot :) ,sen jälkee on aina ollu etujarruissa ero 0,takajarruihin on muutama hassu prosentti tullu eroa...

CO: 0.02 HC: 17 lambda 1.00

Parasta tänpäiväsessä oli,et just enne leimaa kävin vaihattaa paremmat renkaat ja konttorin pihalla huomasin et toine eturengas jo melkei tyhjä,matkaa rengasliikkeestä konttorille n.100m :o
Olin jo maksanut katsastamisen ja kysyin inssiltä et käynkö ensin vaihattaa renkaan vai leimataanko,joho inssi totes: et leimataan vaan ja täytti renkaantäyttöpullolla renkaan pariin otteeseen katsastamisen aikana :D

No,leima tuli ja rengasliikkeestä parempi rengas tilalle -(z)- 8)
Omega A, Passat 3C5 1.9TDI, Corolla KE70, Sitikka C2, 307SW 1.6hdi
Vastaa Viestiin