Popit pätkii...

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
JuuZto
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja JuuZto »

Oisko kellään ideoita mistä vois johtuu sellanen homma ku alkaa Kadetissa poppivehkeet pätkimään...pari kertaa on käyny sillee ku oon ajellu ni yht'äkkiä alkaa etukajarit rutisemaan ja välillä ei kuulu ku oikeelta puolelta ja subbarista,välillä ei kuulu mitää! ja sit sellasta ihme särinää kuuluu välillä... Ja omituisinta on se, kun nää ongelmat loppu viikoks ja taas teki yks ilta samalla tavalla..ja sit seuraavana päivänä ei taas mitää ongelmia!!! Nii ja vehkeitä löytyy subi,erillissarja ja nelikanavainen vahvari ja joku 1-2v. vanha Kenwoodin perusmankka... Ois hyvä ku sais jotai vinkkiä et mistä lähtee vikaa ettimään... :smile:
JuuZto
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja JuuZto »

Unohtu sanoo vielä et eka kerran ku nuo rupes kettuilee ni ongelma havis aina ku sammutti auton mut heti ku käynnisti ni se alko...ja myös vinku kierrosten mukaa,eli laturista otti häikkää..mut nyt toisella kerralla ei auttanu vaikka sammutti auton..mut vinkumista ei kuulunu!!
topo68
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 97
Liittynyt: 13 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja topo68 »

Oiskohan poppikoneelta kadonnu maa.
Sen jälkeen maadoitus tapahtunut line-out:n maan kautta. Nämä aiheuttaa yleensä häiriöitä ja pahimmillaan laitevaurioita.
JuuZto
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja JuuZto »

Nii siis tarkotatko vahvarin maata? Eilen parantelin vahvarin maadotusta ja aluks kuulu jotai särinää ku lähti ajaan mut sit se hävis..en oo tänää kokeillu miten toimii... Yks vaihtoehto vois olla et rca ottaa häikkää jostain..se kulkee virtakaapelin kaa melkein vierekkäin paitsi peräkontissa ne on toisiaan vasten..muualla ei pitäs olla. ja en tiiä voisko konkassa olla jotai vikaa...?!
ekto
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3028
Liittynyt: 03 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ekto »

Eikös se ole jo moneen otteeseen mainittu, että RC-kaapeli eripuolelta kuin virtakaapeli? Ei sitten tule tälläisiä hasardeja kun tekee kunnolla...
Avatar
hercules
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1314
Liittynyt: 12 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lahti
Jäsennumero: 1298
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hercules »

Mulla siris kanssa samalla lailla. Otin mankan yksi päivä irti kehikostaan, huomasin että se ei lähdekkään päälle ollenkaan. Laitoin sen takaisn kehikkoon ja jälleen toimi. Sitten konehuoneeseen tutkimaan ja kas kummaa, mankan maa piuha irti akusta. Ilmeisesti maadoitti mankan sen asennuskehikon kautta tjsp. Ja eipä häiriötä ota vaikka virtapiuhat ja rca:t menee samalla puolella :P
Vectra C GTS Turbo
Ikuisuuden projektina Vectra -94 (ex-c20ne) nyk. c20xe White Song
TranceSami
'Senator'
'Senator'
Viestit: 356
Liittynyt: 02 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja TranceSami »

Nimenomaan virtajohto ja rca-piuhat kannattaa vetä eripuolilta ettei tule häiriötä..
Avatar
Prayer
'Senator'
'Senator'
Viestit: 993
Liittynyt: 09 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Lemu, Finland

Viesti Kirjoittaja Prayer »

Ostaa kunnon rca-piuhat niin ei ota häiriötä :wink:
JuuZto
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja JuuZto »

Joo no sitä tässä on ihmetelty ku vehkeet ollu jo muutaman kuukauden kii ja pari viikko sitte kävi pätkimää ekaa kertaa...et en jaksa uskoo et se rca yht'äkkiä käy häikkää ottaa ku ei oo tähän mennessä ottanu! Mut mistä näitä tietää... Pitäs kattoo ne mankan piuhat jos niistä löytys jotai..on nimittäin kaikenlaisia viritelmiä edellisten omistajien jäljiltä... :eek:
Vastaa Viestiin