Nastarenkaat kesärenkaita hiljaisemmat :)

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
VectraCD
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 171
Liittynyt: 12 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja VectraCD »

Tänään tuli sitten vaihdettua renkaat ja tein myös yllättävän havainnon. Kesärenkaani ovat Bridgestone Evo B330, koko 195/65. Muuten ne ovat ihan hyvät renkaat, mutta rengasmelu on aivan järkyttävä. Ei tarvitse ajaa kuin taajamanopeuksia, niin matkustamoon kantautuu renkaista karmea jyrinä varsinkin takaa. Ostin kyseiset renkaat, koska aikaisemmin autossani oli edellinen versio B330 ja ne olivat ihan hyvät. Rengasmyyjä sanoi, että Evo versiossa on hiukan erilainen kumiseos, mutta muuten kyseessä on täysin samanlainen rengas. Kumiseos on ilmeisesti kovempi ja kestävämpi mutta samalla huomattavasti äänekkäämpi.

Vaihdoin siis tänään nastarenkaat alle, jotka ovat Nokian Hakkapeliitta 4:et. Ajomukavuus parani huomattavasti. Nastojen ropina kuuluu sisälle tietysti jonkinverran, mutta muuten renkaat ovat paljon hiljaisemmat. Joskus voi käydä näinkin :smile:.
Black Diamond
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1721
Liittynyt: 01 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja Black Diamond »

Itsellä sama huomio.Kesärenkaina minulla Michelin Pilot Primacyt 195-65-15

Ostin uuden Nokia Hakkapelitta 2 205-60-15
Rengasmelussa ei suuriakaan eroja.Nykynastat ei ropise enää niinkuin 10v sitten.
Janne T
'Senator'
'Senator'
Viestit: 507
Liittynyt: 03 Marras 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne T »

Ja nyt voi jo sanoa, että on äänekäs kesärengas, jos hakkapeliitta 4:nen on sitä hiljaisempi. :smile: Tuo nelonenkaan kun ei sieltä nastarenkaiden hiljaisemmasta päästä ole..
AussiVectra
'Senator'
'Senator'
Viestit: 765
Liittynyt: 01 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Sydney, Australia

Viesti Kirjoittaja AussiVectra »

On 2004-10-30 18:53, crystal wrote:
Itsellä sama huomio.Kesärenkaina minulla Michelin Pilot Primacyt 195-65-15

Ostin uuden Nokia Hakkapelitta 2 205-60-15
Rengasmelussa ei suuriakaan eroja.Nykynastat ei ropise enää niinkuin 10v sitten.

Taitaa olla talvirenkaat hiljaiset kun on samaa luokaa Primacyn kanssa. Itsella Preceda joka on sportimpi kun Primacy eika ole hairitsevan meluisa. Melu tulee aina blokkimaisesta kuviosta, niita kannattaa valttaa sano mainos mita tahansa. Pojan autossa oli Michelin Certis jotka oli taysin aanettomat, mahtavan hiljaiset renkaat ja mukavat. pito tosin keskiverta.
Hanski
Zaviox
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 90
Liittynyt: 05 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Pyhäsalmi

Viesti Kirjoittaja Zaviox »

tietenkin näissä vertailuissa kannattaa ottaa huomioon ajaako 85-mallin tojotalla vai uudella bemarilla... mutta tuo on kyllä jo hyvä jos on H4osia äänekkäämmät kesänakit. koska kuten edellä mainittiin Hakkapeliitta 4 on aika pitkällä siellä äänekkäämpien päässä.. continentalit ja michelinit sit hiljasessa päässä!
One way, Right way, Only way...
Miro.Simounen
OCF Member 2017
Viestit: 3231
Liittynyt: 30 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Miro.Simounen »

On 2004-10-31 17:01, Zaviox wrote:
Hakkapeliitta 4 on aika pitkällä siellä äänekkäämpien päässä.. continentalit ja michelinit sit hiljasessa päässä!
Ei niistä jyrinää ainakaan itellä tule, vaan nastat ropisee aika kovasti taajamanopeudessa asfaltilla. Maantiellä häviää tuulen suhinaan.
Enliz
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 299
Liittynyt: 29 Maalis 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enliz »

Tein saman havainnon äipän audissa.. hassuu
Seat Leon TDI TS '04
Miro.Simounen
OCF Member 2017
Viestit: 3231
Liittynyt: 30 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Miro.Simounen »

Ottakaapa huomioon että kulunut kesärengas pitää kovempaa meteliä kuin uusi ja kesärenkaassa seos om paljon kovempi kuin talvirenkaassa..

Usein vielä kesärengas on leveämpi ja matalampi, jotka lisäävät melua vielä.
Avatar
VectraCD
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 171
Liittynyt: 12 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja VectraCD »

Täytyy varmaan pitää ajaessa kuulosuojaimia ens kesänä :smile:. Olen vasta ajanut pari kesää kyseisillä kumeilla ja melu senkun kasvaa vain koko ajan. En voi kyllä ainakaan suositella kyseistä Bridgestonen mallia kellekkään. Kai se on silti pakko niillä ajella vielä pari kesää, koska kulutuspintaa on vielä reilusti jäljellä. Stereoiden voluumia vaan kovemmalle :smile:.
Vastaa Viestiin