Ompas tullu aika monta tapausta vaan nähtyä, ja mukana ollu myös VAT-hälyttimiä, toki en tiiä onko niiden hyväksyntä enää nykyään voimassa.On 2004-11-09 18:22, ham wrote:Ei pidä paikkaansa! Mikään VAT hyväksytty hälytin ei eliminoi hälytystä jos ovi avataan esim auton omilla avaimilla silloin kun hälytin on aktivoitu.What???! Mitkä hälyt noin typerästi on kytketty?On 2004-11-09 09:07, Kaitzu wrote:
Tossa on hyvä esimerkki miksi esim itse en kytke hälytintä keskuslukkoon(toki en tiedä oli tuossa autossa k-lukkoa jne) koska yleensähän hälytin eliminoituu ovet avattaessa ja avot!!!!
Veikkaisin että 98% hälyttimistä kytketty keskuslukkoa ohjaamaan niissä autoissa joissa keskuslukko on!!!!
Mutta harmittavia juttuja nämä on, itsekin kerran murron kohteeksi joutunut ja siitä viisastunut.
Siis tuo väite oli ehdottoman väärä ja asiaton.
VARASTETTU! LÖYTYNYT! :)
-
Moonlight-tuning
- 'Kapitän'

- Viestit: 77
- Liittynyt: 25 Loka 2004, 03:00
- Paikkakunta: Kemiö
- Viesti:
Kaikki hälyttimet saa toki toimimaan väärin väärillä kytkennöillä. Kokemusta on Sikura, VDO, Moss, Defa, Cobra ja Enforcer ja yksikään noista ei kyllä mene keskuslukon avauksesta pois päältä. Paitsi Enforcer jos se on kytketty niin. Kaikista voi jättää keskuslukon ohjauksen irti jos tykkää masokismistä pimeinä talviaamuina.
-Saksasta koitin mallia ottaa mutta näin kävi-
Useimmat asennevammat voi korjata, tätä ei.
Useimmat asennevammat voi korjata, tätä ei.
- hercules
- 'Diplomat'

- Viestit: 1314
- Liittynyt: 12 Marras 2003, 02:00
- Paikkakunta: Lahti
- Jäsennumero: 1298
- Viesti:
Ikävä homma. Onneks ei tosiaan laittanu tuleen, aika yleinen varmuuskeino nuilla kusipäillä. Kait se on laitettava tohon semmonenkin liikkeentunnistin mikä sytyttää omassa huoneessa jonkun vilkun. Ja oman huoneen ikkunasta (3kerros) näkee hyvin autolle, kait se on vielä se piekkari kaivettava esiin. Siinähän ihmettelee kaverit ku yks kavereista tipahtaa maahan. Eikä muuten sureta ollenkaan. Ja kun vakuutuksista ei saa koskaan omiaan pois niin kyllä varmasti käy vituttamaan tuollainen. Noista lukoista sen verran että yksi tuttu avasi -2000 vuoden autosta lukot alta 10sekunnin kun oli menny ovet sillee paskasti lukkoon, tuon esityksen jälkeen en ole jaksanut edes katsoa että laittaako häläri kaikki lukot kiinni kerralla. Mutta yrittäköön meille tulla ni katotaan koska kaveri löydetään ja mistä.
Vectra C GTS Turbo
Ikuisuuden projektina Vectra -94 (ex-c20ne) nyk. c20xe White Song
Ikuisuuden projektina Vectra -94 (ex-c20ne) nyk. c20xe White Song