Vähän käynyt mielessä tuon omegan turbotus, konehan on siis 20SE.
Kertokaas kokemuksia aiheesta. Ilmeisesti turbotuksen yhteydessä menee alusta, jarrut ja voimansiirto vaihtoon. Vai onko näin? Mitä muuta?
Ja ihan kaikki kokemukset, mielipiteet ja tiedot yms. ovat tervetulleita. Ei muuta kuin sanaiset arkut auki
no onkos se sun miinas minkä ikäinen ? jos alle 88 (muistaakseni) niin menee ilman kattia vielä ahtamisen jälkeen, eli riittää käytönaikainen pakokaasumittaus konttorilla.
itsehän tuossa moisen käkkänän ahdin, se oli vm 86/87, eli ei vaadittu kattia asentamaan.
itse käytin vertailuautona omega 2.4i:tä, eli 125hp samoilla jarruilla. meni rajoihin kun sen osoitti oikealla teholapulla. näin jälkeinpäin kyllä ois ollut kova veto laittaa suosiolla 3k:n jarrut ja muutoskatsastaa se hieman isommille ahdoilla.
omassa oli sisäänajetut voimansiirron osat (>350tkm) ja hyvin ne kesti 200hp + 315nm, mutta taitaa olla käytöstä kiinni, minä en näetsen runkkaa turhantakia liikennevaloissa takarenkaita katuun. kerran koitin niin alkuperäinen vetari kirjaimellisesti räjähti, eli ns. käyttäjävika
tuo muutettavien osien määrä riippuu kokonaan siitä mimmoiset voimalaput tulostaa ja marssii konttorille niiden kanssa. ohc-konetta ahtaessa saattaa tulla ongelmaksi isoilla tehoilla se että alustan + vaihdelaatikon pitäisi vastata samantehoista, mutta kuten tiedämme ainaskaan suoraan 3k:n omegan askia ei saa ohc-lohkon perään kiinni.
suosittelen samalla vaihtamaan muuten uudet moottorin tukikumit, mielellään mallia 3k.