Glykolit lattialla, prkl!

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Kimmen
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 90
Liittynyt: 05 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kimmen »

Korjattiin eilen Astra G:n lämmönsäätimen vesiventtiilin. Konehuoneesta vedin lukkopihdeillä putket tukkoon vahingon minimoimiseksi ja helposti sain keskikonsolin ja muut romppeet purettua. Lämpökennoa irroittaessa alkoikin sitten ongelmat. Hirvee säätäminen että sai sen kokonaan irti autosta. Siinä ei rätit ja hesarit auttanu kun vesi lorisi autoon.

Suurimmat määrät sain kyllä pois, ettei apparin jalkatila enää tulvi. Mutta sehän on selvä että sitä siellä lattian sisustassa vielä on.

Kysymys: Pitäisikö purkaa sisusta penkkeineen päivineen ja puhdistaa, vai annanko kuivua ajan kanssa? Voiko tästä jäädä jotain haittoja?
Avatar
Jaku
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2278
Liittynyt: 30 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jaku »

Haisoo ainakin hyvälle...:smile: eli ite purkaisin ja kuivaisin kunnolla
näillä mennään...
- Insignia B Sports Tourer 1,6T 2020 -
- Kadett C Coupé 1200S 1976 -
- Astra G Cabriolet 2,2 Bertone 90 years 2004 -
- Vivaro 1,6 Biturbo Sportive 2016 -
Enliz
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 299
Liittynyt: 29 Maalis 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enliz »

Lämpimää hallii auto, matot ylös ja kunnon kuivaus.. Omaki pitäis viedä kun tulvii konttiin vedet :|
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9609
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Citroen Xsarasta laukesi kerran lämmityslaitteen kenno, ja puhalsi kaikki nesteet sisätilaan.
Autolle tehtiin täydellinen sisäpesu märkäimurilla, ja kojelauta+lasit pestiin niihin sopivilla aineilla. Eikä tuosta mitään sen kummempaa haittaa jäänyt, lattiamatotkin kastuivat sen verran että kädellä kokeillessa käsi kastui. Muistaakseni lattiallekin tehtiin märkäpesu, annettiin kuivua pari päivää, ja a'vot siinä se!
Avatar
Lallevihtinen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2003
Liittynyt: 03 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lallevihtinen »

Pistät sen talliin, matot ylös ja ainakin illaks kun "vahdit" sitä niin sisätilan lämmittimet sinne puhalteleen.
-jupe-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -jupe- »

Joo sisätilanlämmitin sinne yön yli puhaltaa ja mattoja vähän reunasta ylös et ilma kiertää..
Nismo, millo lie taas ajos
Enliz
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 299
Liittynyt: 29 Maalis 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enliz »

OT: Tuli mieleen vaan tästä kuivattelusta. Ostettiin tossa vuosi sitten taloon -03 A3, en muista enää syytä, mutta kuskin lattia tulvi noin 10cm vettä. Auto meni tietenkin stockkalle takuu huoltoon, jossa auto piti kuivattaa. Isäni (autoalalla) kävi sitten katsomassa miten kuivatus onnistuu. Oli pojat vaa nostanut kuskin maton reunan ylös, ja laittaneet puhaltimen sisään (kaikki ovet olivat kiinni) Ei tainut työnjohtajalla olla käsitystä että koskeus leviäisi. :smile:

<font size=-1>[ This Message was edited by: Enliz on 2004-11-12 16:07 ]</font>
Kimmen
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 90
Liittynyt: 05 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kimmen »

Kiitos vastauksista!

Maton pesen päällisin puolin kunhan kerkee hakemaan tutulta meikkarilta märkäimurin. Auto on päivät firman lämpimässä tallissa, joten luulisi pikkuhiljaa muutenkin kuivuvan kun ikkunoita pitää vähän raollaan eikä laita apparin mattoa paikalleen.

OT: Kyllä on taas mukava ajella kun ei tarvitse kuunnella sitä venttiilin helvetillistä naputtamista. :grin: Tulihan sitä jo kuunneltua yli 5 kuukautta. Opelille en viitsinyt viedä, kun veloittavat toimeenpiteestä reilusti yli 400€. Mistäköhän sekin hinta on revitty?! Korjaukseen meni aikaa n.1,5 tuntia. No ehkä opelilla olisivat onnistuneet pitämään glykolit aisoissa, mutta kuitenkin.
matti.matilainen
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 15 Huhti 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja matti.matilainen »

itselläni oli sama vika, korjasin ylös nousseen rattaan pikaliimalla, matot pysyi kuivana kun tyhjensin vedet pois syyläristä hanan kautta ja laitoin muovin lattialle jolloin vesi jäi jalkatiloihin, ei tullut paljoa. Uudet tiivisterenkaat on kuulemma tiukat, itse laitoin vanhoilla + sikaflex:iä lisäksi. Aika omituiset ja epävarmat ne kennon pikaliittimet. Uusi osa olisi maksanut uupelilla n.300€ + 3,5 tuntia työtä. Jostain hesasta kuulemma olisi saanut pelkän hanan 100€.
Hyvin on toiminut itse korjattuna, eikä vuoda!
Matti Matilainen
Astra 1,6-16V vm.02
Fiat 600 vm69
Toyota Prius vm.12
Vastaa Viestiin