On 2004-12-30 00:35, crystal wrote:
On 2004-12-30 00:30, -astra- wrote:
Eipä tainnut olla persaukinen koeajamassa autoa... "Olimme juuri ostaneet siihen aikaan perheautoksi pakastavedetyn Omegan"
No tuo ei kerro rahasta juurikaan mitään.Saahan tuon vaikka kuudeksi vuodeksi maksuajalle,muutamalle sataselle kuukaudessa.
Ja tuo "koeajo" asenne osoituksena kertoo,ja vahvistaa juuri tuota pitkän osamaksun "rikkautta"
No tästähän nyt tappelu tulee, täytyy kai valaista hieman.
Ensinnäkin, meillä tosiaan oli 90-luvun alkupuolella pakastavedetty Omega.(Tosin, ei mikään luxusmalli, vaan ihan perus 2.0 GL)
Kauppa taisi tapahtua joskus -89 syksyllä, jolloin suomella meni TODELLA hyvin, töitä riitti, palkat olivat hyvät, ja lamasta ei ollut tietoakaan.
Vaihdokkina toimi silloin -85 240 Dieseli Volvo. Mittarissa oli nuoresta iästään huolimatta jo 300tkm, ja auto ei ollut sitäpaitsi edes vanha taksi. Isäni joutui siihen aikaan kulkemaan työnpuolesta ympäri suomea (ja joutuu yhä), joten mittariin tuli vuodessa reilut 60tkm, jos ei jopa enempikin, joten auton vaihto oli käsillä joka 5:s vuosi/300tkm, joskus jopa aikaisemminkin.
Volvosta taisimme saada hyvityksenä 80tmk, ja Omega maksoi uutena 170tmk.
Ihan suoraan tuo Omega kyllä ostettiin, ei siinä osamaksua tai lainaa tarvittu. Siihen aikaan meillä oli myös pienoinen oma yritys, josta tuli hieman lisätuloa ja omasta mielestäni meillä meni noihin aikoihin varsin hyvin. Mittasuhteita on toki monenlaisia, mutta mielestäni emme siihen aikaan kovinkaan persaukisia olleet.
Ja tätä ainakin henkilökohtaisesti ihmettelen, että mitä vaikutusta koeajajan varallisuudella on siihen, että revittääkö autoa vai ei?
Ei sitä autoa todellakaan sillä ajatuksella käyty aikoinaan ajamassa että "Poletaanpas nyt kunnolla kun on uusi ja tehokas auto kerrankin alla"
Miksi olisi käyty,kun kerran omegakin oli siihen aikaan ihan uusi, ja tarjosi varmasti saman ajonautinnon kuin Accordikin?
Ja ei sen puoleen, kyllä omegaakin kengitettiin välillä raskaammalla jalalla, eikä sitäpaitsi ollut edes työsuhdeauto (kuten monilla siihen aikaan), vaan täysin oma ja itse maksettu.
Ja kuka tosiaan uskaltaa väittää, että on aina ajanut liikkeen koeajoautolla todella nätisti? Eihän siinä edes parasta tehoaluettakaan saa esille, jos vain körötellään pintakaasulla kaupungissa, ykkös ja kakkosvaihteella, hondan koneessakin paras teho tulee 5000-5500 kierroksen paikkeilla.
Sitä vartenhan ne koeajoautot siinä liikkeen pihalla on, että asiakkaat saavat käydä testaamassa autoa eri tilanteissa, jollekin voi olla tärkeää kuinka nopeaa auto kiihtyy 0-100km/h, ja kuinka nopeaa esim. tiukka kiihdytys onnistuu 60-120km/h nopeuteen. Pakkohan sitä on autolle antaa noissa tilanteissa kierroksia reippaamman puoleisesti.
Sehän olisi täysin idioottimaista, jos kojelautaan laitettaisiin lappu että "älä aja yli 100km/h, älä kaasuta yli 3500rp/m..älä tee sitä..äläkä tätä..aja näin ja näin"
Kyllä siinä auton koeajamisesta menisi maku, ja melko pian.
E:Pari kirjotusvirhettä
_________________

Opel Vectra 2.0i 16v CDX -96
<font size=-1>[ This Message was edited by: ascona_c on 2004-12-30 01:57 ]</font>
<font size=-1>[ This Message was edited by: ascona_c on 2004-12-30 02:02 ]</font>